Ciťte se skvěle ve svém těle
i (dlouho) po porodu
Snad každá čerstvá maminka po porodu se těší na to, jak se opět sama sobě začne více věnovat, opět se vrátí ke svému oblíbenému sportu nebo se začne věnovat novým aktivitám.
Mnoho maminek se ale po porodu potýká s nejrůznějšími potížemi, ať už to jsou bolavá a přetížená záda, bolavá a přetížená ramena, či trapézy nebo potíže s břišní diastázou a pánevním dnem.
Faktem je, že pokud se chcete naplno věnovat svým koníčkům, své rodině a sama sobě, měla byste se také věnovat prospěšným činnostem, které zajistí, že se nebudete muset potýkat s potížemi, jako jsou například bolesti zad, potíže s přetrvávající diastázou nebo nefunkčním pánevním dnem.
Pojďme se dnes společně podívat na to, jaké jsou vůbec ty nejprospěšnější věci, které pro sebe můžete z hlediska zdravého cvičení a fyzioterapie udělat.
PRÁVĚ DÍKY TĚMTO ČINNOSTEM SE MŮŽETE VYHNOUT TĚM NEJČASTĚJŠÍM POTÍŽÍM A MÍT ČAS A ENERGII NA TO, CO VÁS SKUTEČNĚ BAVÍ.
Břišní diastáza postupně vzniká během těhotenství jako reakce na stále se zvětšující miminko v děloze. Břišní stěna se jednoduše natahuje a rozpíná a výsledkem je rozestup břišní stěny v přední části bříška.
Je to tedy naprosto přirozený jev, kterému se žádná žena v těhotenství nevyhne, což je naprosto v pořádku.
Po porodu je však velmi důležité, co pro jeji odstranění uděláte, protože mnohdy se stává, že této problematice není věnováno dostatek pozornosti nebo je zvolen špatný způsob řešení a břišní diastáza přetrvává i dlouhá léta po porodu.
Pokud se chcete efektivně a zdravě zbavit břišní diastázy, je nutné, aby se cvičení zaměřilo na dvě věci:
Jinými slovy to znamená, že je třeba začít od vnitřních svalů a používat takové cviky, u kterých nedochází ke zkracování břišních svalů. Tímto způsobem se začne břišní stěna stahovat a oplošťovat zevnitř a výsledkem bude, že i rozestoupená povrchová vrstva se zacelí.
Více na toto téma najdete v článku: Cviky, které odstraňují diastázu, versus cviky, co zhoršují diastázu, ANEB ZVOLTE TY SPRÁVNÉ
Břišní svaly a pánevní dno jsou součástí takzvaného hlubokého stabilizačního systému páteře, který mimo jiné ochraňuje a zpevňuje páteř při zátěži, funkčně propojuje horní a dolní polovinu těla a mnoho dalších funkcí.
Během těhotenství se funkce hlubokého stabilizačního systému páteře mění a zhoršuje, protože rostoucí miminko v děloze mění podmínky právě uvnitř tohoto systému a porod má také svůj podíl na zhoršení.
Nejvíce jsou poznamenány právě hluboké břišní svaly a pánevní dno.
Po porodu je tedy třeba začít vědomě trénovat a znovu nastartovat stabilizační funkci bříška a pánevního dna pomocí cvičení. Cílem je, aby mozek opět začal efektivně zapojovat hluboké břišní svaly a pánevní dno do stablizace zcela automaticky a přirozeně.
Jedná se o speciální druh stabilizačního cvičení, kdy díky preciznímu nastavení jednotlivých částí těla u konkrétního cviku vytvoříme zátěž, která zaktivuje přesně ty svaly, které potřebujeme.
Tímto způsobem postupně znovu nastartujeme celkovou stabilizační funkci všech svalů v oblasti bederní páteře a pánve, kam patří i hluboké břišní svaly, pánevní dno a celý HSSP.
Jednou z nejčastějších příčin, proč mají čerstvé maminky po porodu potíže s bolavými a přetíženými zády, či bolavými rameny nebo trapézy, jsou špatné pozice a pohyby u každodenních činností, které přetěžují například záda nebo ramena.
Každá maminka po porodu by se měla naučit, jak se správně nastavit do jednotlivých pozic a pohybů tak, aby zapojovala ty správné svaly a nepůsobila si tak zbytečné bolesti a starosti.
V praxi to znamená, že při zvedání miminka ze země by mělo dojít k protažení celé páteře a největší část zátěže by měl zvednout hluboký stabilizační systém páteře a záda by měla zůstat uvolněná a jen přirozeně zatížená.
Tímto způsobem lze ulevit jakékoliv přetěžované části těla, stačí si jen pohlídat, jaké pozice a pohyby používáte.
Všechny tyto tři důležité činnosti vychází z potřeby dostat pohybový aparát zpět do stoprocentní zdravotní kondice po těhotenském období, kdy pohybový aparát procházel změnami. Týká se to tedy všech maminek po porodu.
Pokud i Vy mezi ně patříte, zkuste se na tyto činnosti zaměřit a uvidíte (a hlavně ucítíte) skvělé výsledky a předejdete takovým potížím, jako jsou bolesti zad, nehezky vypadající bříško nebo potíže s pánevním dnem.
Zjistěte, jak vyřešit diastázu, bolesti zad, nefunkční pánevní dno a mnoho dalšího
Získejte celkový obrázek o tom, na co se po porodu zaměřit a čemu se raději vyhnout, abyste nemusela řešit bolesti zad a krční páteře, přetrvávající diastázu, povolené pánevní dno, či nehezké a vypouklé bříško.
Co v CHECK LISTU naleznete: