
V minulé VIDEO lekci jsme se detailně zaměřili na správné cvičení, které dokáže trvale vyřešit diastázu, bolesti zad a ostatní potíže. Zároveň jsme Vás naučili jeden z našich základních cviků na doma.
V dnešní VIDEO lekci si ukážeme konkrétní plán trvalého řešení všech potíží a co vše by měl takový plán splňovat. Zároveň se dozvíte nejčastější chyby, které brání mnoha maminkám vyřešit jejich potíže.
Z naší praxe víme, že tyto informace jsou opravdu stěžejní, proto sledujte každé video opravdu pozorně.
Co vše by mělo být součástí úspěšného plánu na řešení daných potíží
To nejdůležitější z 1. videa
- Efektivní a trvalé řešení diastázy, vypouklého bříška, bolestí zad nebo ochablého pánevního dna by mělo obsahovat několik důležitých bodů.
- ZÁSOBNÍK ÚČINNÝCH CVIKŮ, které cílí na obnovu funkce HSSP v různých pozicích a z různých úhlů. Je tedy třeba využít cviky vleže na zádech, vleže na břiše, v sedě, na všech čtyřech, atd.
- CVIČIT CVIKY V URČITÉM POŘADÍ. Nejprve zvolit jednoduché cviky, kde se naučíte správné držení těla a vaše tělo se seznámí se správnou aktivací HSSP, bez nežádoucího přetěžování ostatních částí těla.
- Poté je možné přejít k pokročilejším cvikům, díky kterám více procvičíte bříško a celý HSSP. Tělo už ale bude na tuto větší zátěž připraveno.
- PRAVIDELNÉ CVIČENÍ BĚHEM CELÉHO TÝDNE. Je důležité pravidelně cvičit, nejlépe každý den v menších časových intervalech (např. 10 minut denně). Mozek potřebuje pravidelné cvičení, aby se naučil používat správné svaly během celého dne.
Náš konkrétní plán řešení diastázy, bolestí zad a ostatních potíží
To nejdůležitější z 2. videa
- Nejlépe vše pochopíte na našem konceptu cvičení, který využíváme jak při individuálních hodinách, tak v online programu MAMACORE.
- Náš koncept cvičení je rozdělen do 2 měsíců.
- V PRVNÍM MĚSÍCI se učíme a cvičíme 5 základních cviků, díky kterým se učíme správné nastavení těla, zapojovat správné svaly a aktivovat HSSP, bez nežádoucího přetěžování.
- To je ten první krok k úspěšnému řešení všech potíží.
- VE DRUHÉM MĚSÍCI se učíme a cvičíme dalších 5, tentokrát pokročilých cviků. Tyto cviky jsou více do kondice a dynamiky. Zároveň jsou více zaměřeny na posilování břišních svalů, za stálé aktivace HSSP.
- Tyto cviky tedy stále řeší všechny potíže, ale jsou více do kondice.
- Tento koncept je tak účinný, protože v první fázy poctivě obnovuje funkci HSSP a ve druhé fázi se více zaměřuje na tvarování bříška a zvyšování svalové kondice v oblasti bříška, beder a pánve.
Nejčastější chyby, které znemožňují trvalé řešení všech potíží
To nejdůležitější z 3. videa
- Existují 4 nejčastější chyby nebo příčiny, proč se ženy těžko zbavují potíží spojených s těhotenstvím a porodem.
- CHYBA 1: Absence důležitých informací – Jaká je skutečná příčina všech potíží a co vše je třeba udělat pro jejich trvalé řešení. Čemu se raději vyvarovat a další důležité informace.
- CHYBA 2: Cvičení nevhodných cviků – Nevhodné cviky, které se nezaměřují na obnovu funkce HSSP a harmonizaci oblasti bříška, beder a pánve, potíže ještě více zhoršuje a oddaluje správné řešení.
- CHYBA 3: Nevhodná zátěž při cvičení – Příliš těžká zátěž v začátcích cvičení není vhodná, protože tělo na ní není připraveno a bude docházet k přetěžování.
- CHYBA 4: Absence ověřených cvičebních postupů – při řešení je třeba postupovat po ověřené cestě, která vede ke konkrétnímu cíli. Je třeba vědět, jakými cviky začít, jak dlouho a často je cvičit, jaké cviky zařadit v další fázi, atd.
Věříme, že i třetí VIDEO lekce Vám bude k užitku a využijete ji na maximum!
Přejeme si, abyste si z dnešní lekce odnesla toto:
- Účinný plán řešení všech potíží by měl obsahovat zásobník rozmanitých cviků, cvičit je ve správném pořadí a v pravidelném dávkování.
- Nejlepší je cviky rozdělit do dvou měsíců podle obtížnosti a cíle. První měsíc jednodušší cviky, zaměřené na obnovu funkce HSSP. Druhý měsíc pokročilejší cviky, zaměřené více do kondice.
- Nejčastější chyby spočívají v neznalosti důležitých informací, výběru špatných cviků, nevhodné zátěži a absenci ověřeného plánu, jak přesně postupovat.
POTŘEBUJETE POMOCI?
Napište mi na info@zdravamaminka.cz nebo volejte na 737 678 860. Rád vám pomůžu.
Nezáleží na tom, zda jste po porodu 2 měsíce, 2 roky nebo déle. Pokud chcete trvale vyřešit diastázu, vypouklé bříško, bolesti zad nebo ochablé pánevní dno, je třeba se zaměřit na to správné řešení.
V tomto MINI KURZU Vám během 3 VIDEO lekcí postupně vysvětlíme a ukážeme, jak takové trvalé řešení vypadá. Zkrátka to, co Vám mělo být vysvětleno a ukázáno asi tak hodinu po porodu, ale nikdo to nejspíše neudělal.
Pevné bříško bez diastázy, zdravá záda bez bolestí nebo funkční pánevní dno. Postupně zjistíte, že se jedná o snadno dosažitelné cíle, jen vědět, jak na to.
Dnes začneme první lekcí, ve které se dozvíte skutečnou příčinu diastázy a ostatních potíží, což je naprostý základ, pokud se chcete věnovat trvalému řešení.
Co se nachází v oblasti bříška, beder a pánve a co vám zde nejspíše nefunguje
To nejdůležitější z 1. videa
- V oblasti bříška, beder a pánve se nachází hluboký stabilizační systém páteře (HSSP), který se skládá z bránice, pánevního dna, hlubokých břišních svalů a hlubokých zádových svalů.
- Pokud HSSP přirozeně funguje, všechny jeho svalové části jsou neustále aktivní při jakémkoliv pohybu nebo zátěži. Všechny 4 svalové skupiny tedy neustále pracují a jsou v kondici.
- Za těchto podmínek není důvod ke vzniku potíží, jako je třeba diastáza, bolesti zad, vypouklé bříško nebo povolené pánevní dno. Vše zkrátka funguje tak, jak má.
Vliv těhotenství a porodu na vznik diastázy, bolestí zad nebo ochablého pánevního dna
To nejdůležitější z 2. videa
- Zlom přichází v období těhotenství a porodu. Miminko se v průběhu těhotenství vyvíjí přímo uprostřed HSSP a výrazně ho tedy ovlivňuje.
- V těhotenství miminko stále více omezuje bránici v pohybu, stále více natahuje a roztahuje vnitřní břišní svaly a stále více tlačí svou vahou na pánevní dno, které se postupně povoluje.
- Při porodu jde miminko ven buď skrz pánevní dno, což ho ještě více povolí nebo při císaři skrz břišní stěnu, což poznamená naopak vnitřní břišní svaly.
- Kvůli tomu je HSSP v prvních týdnech po porodu NEFUNKČNÍ nebo výrazně oslaben.
- JE POTŘEBA VĚDĚT, že každá žena po porodu má diastázu, která vznikla v těhotenství, má povolené pánevní dno a má vypouklé bříško. To je naprosto přirozené a nevyhne se tomu žádná žena po porodu.
- OTÁZKOU JE, zda dojde v prvních týdnech po porodu k přirozené obnově funkce HSSP nebo ne. Pokud ano, diastáza se postupně zacelí, pánevní dno a bříško se zpevní a bolesti zad ustoupí.
- V MNOHA PŘÍPADECH ale k přirozené obnově funkce HSSP nedojde. V takovém případě diastáza přetrvává, protože hluboké břišní svaly nefungují a zůstávají povolené a vytažené.
- To samé platí i o pánevním dnu, které zůstává povolené, v mnoha případech zůstává i vypouklé bříško a bolesti zad se často pravidelně vrací.
Jak můžeme trvale vyřešit diastázu, bolesti zad nebo ochablé pánevní dno
To nejdůležitější z 3. videa
- V případě, kdy nedojde k přirozené obnově funkce HSSP, MUSÍME SVÉMU TĚLU NĚJAKÝM ZPŮSOBEM POMOCI. Měli bychom ho „donutit“, aby opět začalo používat všechny ty 4 svalové skupiny jako celek.
- TÍM NEJLEPŠÍM ŘEŠENÍM je určitý druh správného cvičení, které se zaměřuje na obnovu funkce HSSP a celkovou harmonizaci oblasti bříška, beder a pánve.
- Je jasné, že ne každý cvik může obnovit funkci HSSP a vyřešit všechny potíže. Některé cviky mohou celou situaci ještě více zhoršit, protože nesplňují 2 základní pravidla.
- Tím prvním pravidlem je SPRÁVNÉ NASTAVENÍ TĚLA PŘI CVIČENÍ. To je naprostý základ, který rozhoduje o tom, zda budeme schopni zapojit a zaktivovat správné svaly.
- Tím druhým pravidlem je VYTVOŘIT VHODNOU ZÁTĚŽ, protože se nestačí jen správně nastavit, ale pomocí vhodné zátěže dokážeme zapojit správné svaly bez negativního přetěžování ostatních částí těla.
Věříme, že Vám bude první VIDEO lekce k užitku a využijete ji na maximum!
Chceme, abyste si z dnešní lekce odnesla toto:
- Diastáza a ostatní potíže mají jasnou příčinu. Nejedná se o žádnou záhadu ani nevyřešitelný problém.
- Potíže vznikají kvůli tomu, že po porodu nedošlo k obnově funkce HSSP a svaly v oblasti bříška, beder a pánve nepracují správně.
- Potíže se dají krásně vyřešit správným cvičením, které musí splňovat 2 základní pravidla – správné nastavení těla a vhodná zátěž.
A co Vás čeká v další VIDEO lekci?
Těšte se na další VIDEO lekci – Cviky, které zhoršují diastázu a ostatní potíže vs. cviky, které tyto potíže řeší. Na konkrétních příkladech si ukážeme zásadní rozdíly.
Dokonce Vás naučíme náš základní cvik, který učíme i naše klientky na úvodní hodině. S tímto cvikem běžně začínáme řešit diastázu, bolesti zad a ostatní potíže.
No zkrátka to bude velice praktická a důležitá lekce.