Ciťte se skvěle ve svém těle
i (dlouho) po porodu
Pravdou je, že z hlediska fyzio cvičení a pohybové terapie existuje hned několik prospěšných činností, které mají příznivý vliv na samotné těhotenství, porod i následnou rekonvalescenci po porodu.
Hlavní podstatou práce a cvičení s mými klientkami jsou tyto tři cíle:
Dnes bych se rád zaměřil na to, co vše lze udělat pro to, abyste díky cvičení co nejlépe připravila svůj pohybový aparát na samotný porod.
Při samotném porodu, kdy dochází k vytlačování miminka porodními cestami ven, je velmi důležitá svalová aktivita tří svalových struktur.
To jinými slovy znamená, že čím více funkční a aktivní budou tyto tři svalové struktury, tím efektivnější a snazší bude průběh porodu.
Faktem je, že se často stává, že budoucí maminka nemá dostatečně aktivní především bránici a hlubokou vrstvu břišních svalů a průběh porodu je tak zbytečně vysilující. Existují i případy, kdy budoucí maminka nemá dostatek sil na přirozený průběh porodu a porodník zvolí císařský řez.
V některých případech je na vině dlouholetá nefunkčnost bránice a hlubokých břišních svalů a v některých případech za to může oslabení jejich funkce v průběhu těhotenství.
Každopádně, pokud se budoucí maminka chce věnova nějakému druhu cvičení, mělo by být zaměřeno na zlepšení funkce těchto dvou svalových struktur.
Bránice je hlavní dýchací sval a zároveň i důležitá součást hlubokého stabilizačního systému páteře. Bránice se nachází mezi hrudní a břišní dutinou a tvoří mezi nimi takovou přepážku.
Bránice se na porodu podílí tak, že svou kontrakcí a aktivitou klesne z hrudní dutiny dolů do břišní a v podstatě vytlačuje miminko ze shora směrem k pánevnímu dnu.
Existují tedy tři možnosti, jak funkci bránice zlepšit:
Každý z těchto tří způsobů cílí na zvětšení rozsahu pohybu bránice, protože plně funkční bránice je schopná plnohodnotně klesnout dolů do břišní dutiny a být platná při porodu na 100%.
Hluboké břišní svaly jsou také součástí hlubokého stabilizačního systému páteře a v podstatě tvoří společně s pobřišnicí stěnu břišní dutiny.
Na porodu se tyto svaly také podílejí svou kontrakcí, kdy společně s bránicí zvyšují nitrobřišní tlak v břišní dutině a tímto způsobem vytlačují miminko ven. Pokud hluboké břišní svaly nejsou dostatečně aktivní, nedojde k tak efektivnímu vytlačování miminka ven.
Zlepšit aktivitu těchto svalů je možné pomocí speciálních stabilizačních cviků, které jsou zaměřené na trénink společné aktivity bránice a hlubokých břišních svalů.
Podstatou takového cvičení je nastavit jednotlivé části těla do správných pozic, kdy mají bránice a hluboké břišní svaly ideální podmínky pro práci, a následně vyvolat určitou zátěž nebo pohyby, které donutí potřebné svaly k aktivitě.
Tato natrénovaná aktivita se následně projeví při porodu, kdy dojde k silnější a efektivnější spolupráci mezi bránicí a hlubokými břišními svaly při vytlačování miminka.
Toto je velmi důležitý faktor hladkého porodu. Schopnost relaxovat pánevní dno je základním předpokladem toho, aby došlo k otevření porodních cest a miminko mohlo ven přirozenou cestou.
Existují totiž případy, kdy budoucí maminka není schopná relaxovat pánevní dno, které je nadměrně stažené a miminko nemá volnou cestu. V takových případech může porodník opět zvolit možnost císařského řezu.
Toto stažení mohou způsobit v podstatě jakékoliv činnosti nebo aktivity, které nadměrně namáhají a aktivují pánevní dno. Mezi takové aktivity patří například:
V průběhu celého těhotenství by naopak mělo docházet k šetření pánevního dna a zvolit takové aktivity nebo cvičení, které nepřetěžují pánevní dno.
Pokud se rozhodnete být v průběhu těhotenství aktivní a rozhodnete se nějakým způsobem cvičit nebo se nějak hýbat, tak to považuji za skvělé rozhodnutí.
Jen se prosím zamyslete nad tím, jestli Vaše cvičení a aktivity mají za cíl kromě pohybu i zpříjemnit průběh těhotenství, usnadnit a zefektivnit porod a následně usnadnit a zrychlit rekonvalescenci po porodu.