Ciťte se skvěle ve svém těle
i (dlouho) po porodu
Každá čerstvá maminka po porodu se soustředí na své nově narozené miminko, jak se o něj co nejlépe postarat, jak se k tomu všemu postarat o domácnost, či jak se věnovat i zbytku rodiny.
Na sebe v tomto shonu dost často zapomínají a nevěnují pozornost svému pohybovému aparátu tak, jak by asi měly. Až případné bolesti nebo jiné potíže je donutí věnovat se i samy sobě.
Tento článek vznikl z toho důvodu, že mnoho maminek nezná ty nejčastější rizika spojená s těhotenstvím a porodem, a dost často se o nich dozví, až když se u nich objeví první potíže.
Pojďme si ukázat ty 3 nejčastější rizika týkající se pohybového aparátu:
Břišní diastáza postupně vzniká během těhotenství jako reakce na stále se zvětšující miminko v děloze. Břišní stěna se jednoduše natahuje a rozpíná a výsledkem je rozestup břišní stěny v přední části bříška.
Je to tedy naprosto přirozený jev, kterému se žádná žena v těhotenství nevyhne, což je naprosto v pořádku.
Riziko však nastává v období po porodu, kdy se velmi často stává, že si maminka nevhodnými činnostmi a aktivitami tuto břišní diastázu ještě více zhorší a utvrdí. Velmi často se pak stává, že se z těhotenské diastázy stane takzvaná přetrvávající diastáza, které je těžší se zbavit.
Tento typ diastázy si sebou přináší nejen nehezky vypadající bříško, ale i riziko vzniku přetěžování a bolestí zad a kříže, protože se jedná o projev svalové dysbalance, kdy hluboké břišní svaly nepracují, což je dost velký problém právě pro páteř.
Toto je velmi častý důvod, proč se maminky nemohou zbavit břišní diastázy a naopak s ní mají ještě větší potíže, než předtím.
Do posilování břicha špatným způsobem řadíme všechny cviky, u kterých dochází ke zkrácení břišních svalů a k nahrbení bederní páteře. Mezi takové cviky patří například sklapovačky, zkracovačky, lehsedy, různé druhy podsazování pánve a další cviky na podobný způsob.
Všechny tyto cviky totiž posilují převážně povrchovou vrstvu břišních svalů a přetěžují přesně to místo, kde diastáza vzniká. Tyto cviky tedy nemají šanci rozestup břišní stěny zacelit, protože vůbec nezpůsobují to, k čemu by v oblasti břicha mělo dojít, aby diastáza zmizela.
Více o této problematice v tomto dalším článku: Cviky, které odstraňují diastázu, versus cviky, co zhoršují diastázu, ANEB ZVOLTE TY SPRÁVNÉ
U činností, kde máte podsazenou pánev a nahrbenou páteř, dochází k velmi podobnému jevu, jako u posilování břišních svalů například sklapovačky. Opět zde dochází ke zkrácení břišních svalů a v této pozici se diastáza nemá šanci zacelit a zmizet.
V praxi to znamená, že pokud budete například sedět u počítače s podsazenou pánví a nahrbenou páteří, poté stejným způsobem sedět v gauči nebo v autě, či na kole, břišní diastázu budete při těchto činnostech stále podporovat a oddalovat tak její zacelení a zmizení.
Hluboký stabilizační systém páteře je v průběhu celého těhotenství ovlivňován a oslabován, protože přímo v jeho středu se vyvíjí miminko. Nejvíce se to týká hlubokých břišních svalů a pánevního dna, které jsou součástí hlubokého stabilizačního systému páteře.
Hluboké břišní svaly jsou natahovány tím, jak miminko roste v děloze a pánevní dno nejvíce utrpí při samotném porodu, kdy jde miminko porodními cestami ven.
To způsobí, že je hluboký stabilizační systém páteře v období po porodu značně oslaben a jeho funkce je omezena.
Toto oslabení se nejčastěji projevuje bolestmi zad a kříže, protože nedochází k dostatečné ochraně této oblasti při zátěži nebo hrozí větší riziko kýly.
Prioritou každé čerstvé maminky by mělo být znovu nastartovat hluboký stabilizační systém páteře pomocí vědomého cvičení a vyhnout se tak riziku, že by tento stabilizační systém zůstal dlouhodobě nefunkční, což se velmi často stává.
Více o této problematice v dalším článku zde: Jak se zbavit poporodních bolestí zad a znovu si užívat život na maximum
Velmi často se stává, že se postupem času u maminek po porodu objeví různé bolesti a přetížení, nejčastěji pak bolesti v oblasti bederní páteře a kříže, ale také přetížená a bolavá ramena a trapézy.
Existují dvě nejčastější příčiny těchto bolestí:
Tato první příčina je velmi častá a zkrátka se jedná o to, že při každodenní zátěži, což může být například manipulace s dítětem, uklízení, věšení prádla nebo sportování, používáte špatné pozice a pohyby, které přetěžují například záda nebo ramena.
V podstatě u těchto pozic a pohybů používáte špatné svaly a i pohyb v kloubech není ideální a postupem času se objeví bolesti.
Tato druhá příčina způsobuje bolesti zad a kříže, protože jedna z primárních funkcí HSSP je chránit a stabilizovat bederní a křížovou oblast při zátěži. Pokud tento systém nefunguje, běžná zátěž mnohem více působí na svaly a obratle a postupem času opět vzniká přetížení a následné bolesti.
Postupem času vznikají svalové dysbalance, kdy dochází k tuhnutí vzpřimovačů podél bederní páteře a k povolení a dysfunkci břišních svalů, což se projevuje například diastázou nebo vypouklým spodním bříškem.
Pokud i Vy máte pocit, že se Vás tyto rizika týkají nebo se už s nějakými podobnými potížemi potýkáte, určitě bych doporučil začít potíže spojené s těmito riziky řešit co nejdříve.
V článku 3 nejdůležitější činnosti po porodu, bez kterých se neobejde kvalitní rekonvalescence se dozvíte, na co je důležité dělat, abyste se těmto rizikům a potížím úspěšně vyhnula.
Získejte celkový obrázek o tom, na co se po porodu zaměřit a čemu se raději vyhnout, abyste nemusela řešit bolesti zad a krční páteře, přetrvávající diastázu, povolené pánevní dno, či nehezké a vypouklé bříško.
Co v CHECK LISTU naleznete: