10 NEJČASTĚJŠÍCH OTÁZEK, NA KTERÉ SE NÁS PTAJÍ NAŠE ČTENÁŘKY
1. Je možné mít opět
pevné a ploché břišní svaly?
Ano je možné mít opět pevné a ploché břišní svaly. Musí se však cvičit správným způsobem a bez chyb. Na cvičení břišních svalů se musí pohlížet komplexně a trochu více do hloubky. Musíte si uvědomit, že plochost, pevnost a hlavně funkčnost břišních svalů dělá především hluboká vrstva.
Pokud byste posilovala pouze povrchovou vrstvu břišních svalů například klasickými sklapovačkami a sedy lehy, tak nikdy nedosáhnete plochých a funkčních břišních svalů. Naopak se velmi často objevuje vypouklé spodní bříško a bolesti zad a kříže. S přibývajícím věkem je to samozřejmě stále větší a větší problém.
2. Je možné mít opět pevné a silné pánevní dno?
Ano toto je také možné. Pánevní dno se vlivem těhotenství a porodu roztáhne a povolí, a tím se sníží i jeho funkčnost. Pokud se k tomu přidá sedavý styl života, nedojde k jeho opětovné stimulaci a obnově jeho plné funkce. Pokud ho však začnete poctivě procvičovat, můžete postupně obnovit jeho pevnost a funkčnost. Čím je žena starší, tím více by měla dbát na procvičování těchto svalů. Ženy, které mezi 30 a 45 rokem života procvičují pánevní dno, výrazně snižují riziko budoucí inkontinence a dalších potíží.
3. Je normální, že mne bolí v bedrech a kříži?
Během těhotenství se samozřejmě mohou objevit bolesti v bedrech a kříži a je to zcela normální. Tyto bolesti jsou způsobeny například tím, že se začíná napřimovat děloha a tím se začne překlápět pánev do jiné pozice a výsledkem je i jiné zatížení této oblasti.
Pokud je u vás vše v pořádku, po porodu a následné rekonvalescenci by se žádné bolesti objevovat neměly. Pokud se u vás tyto bolesti objevují, může to být projev například nedostatečné stabilizace bederní páteře, ochablého pánevního dna a břišních svalů nebo špatného pohybu.
4. Jaká jsou omezení v jednotlivých trimestrech?
Omezení v jednotlivých trimestrech samozřejmě závisí do jisté míry na zdravotním stavu a také na tom, jak aktivní jste byla před porodem. Přesto můžu uvést některá obecná omezení, na která byste si měla dávat pozor.
V prvním trimestru by se nemělo posilovat pánevní dno, které je už tak namáháno. V prvním trimestru není také doporučeno provádět jakoukoliv aktivitu, kde dochází k otřesům, což je například běh, trampolíny a jiné aktivity.
Ve druhém trimestru se stále nedoporučují aktivity s otřesy a rozhodně se neprotahujte. V tomto období je díky vysoké hodnotě hormonu Prolaxin vaše pohyblivost kloubů na maximu a pokud byste ještě více tento rozsah při protahování zvětšila, hrozí nevratná hypermobilita a následné bolesti.
V posledním trimestru se opět vyhněte skokům a otřesům a neměla byste posilovat pánevní dno, které potřebujete mít při porodu relaxované. Dejte si také pozor na reflexní masáž chodidel, protože tento impuls může vyvolat předčasný porod.
5. Jaká jsou omezení po porodu?
Po porodu si určitě dejte pozor na tahání těžkých věcí a hlavně na to, jakým způsobem provádíte domácí práce a manipulujete s dítětem. Po porodu je vaše bederní oblast oslabena a zároveň velmi namáhána. Pokud tyto pohyby budete dělat ve špatných pozicích, můžou se u vás objevit intenzivní bolesti v bedrech a kříži. Dále si dejte pozor na pohybové aktivity. Pohybové aktivity můžete provádět až po zhojení pánevního kruhu.
6. Co mám cvičit po porodu?
Po porodu byste se měla zaměřit na cvičení hluboké vrstvy břišních svalů a pánevního dna. Na nic jiného byste se po porodu zaměřovat neměla. Těmto dvěma oblastem je velmi důležité se věnovat, pokud nechcete mít do budoucna potíže s bolestmi zad, inkontinencí, diastázou břišních svalů nebo také estetické vady, jako je například vypouklé a povislé především spodní bříško.
Důležité je vědět, že nezáleží na tom, zda jste po porodu jeden měsíc, jeden rok nebo 10 let. Každá žena, která prošla těhotenstvím a porodem, by se měla poctivě věnovat těmto oblastem, aby se předcházelo uvedeným potížím a estetickým vadám.
7. Jak je to s pohybovými aktivitami během těhotenství a po porodu?
Během těhotenství byste měla být, co se týče pohybových aktivit, velmi opatrná. Vždy se řiďte doporučeními vašeho lékaře, co vám dovolí vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu. Obecně se doporučuje vynechat pohybové aktivity, kde dochází k otřesům. To může být například běh nebo skoky na trampolínách. Na tyto pohybové aktivity si dejte pozor zejména v prvním a třetím trimestru, protože otřesy jsou v těchto obdobích nejméně vhodné. Mezi obecně doporučované pohybové aktivity patří svižná chůze, různé crosstrenažéry nebo jízda na kole.
V období po porodu je samozřejmě daleko méně omezení, přesto i zde si raději dejte pozor na pár věcí. Dejte si například pozor na to, abyste nezačala provádět jakoukoliv pohybovou aktivitu před tím, než dojde ke zhojení pánevního kruhu. Pokud kojíte, dejte si u pohybových aktivit pozor, jak intenzivně je děláte. Při vysoké intenzitě vzniká kyselina mléčná, která se dostává i do mateřského mléka.
8. Jaká jsou celoživotní omezení po porodu?
Celoživotní omezení nejsou samozřejmě žádná. Každá žena, která prošla těhotenstvím a porodem, by měla mít na paměti, že by měla více pečovat především o své břišní svaly, pánevní dno a záda, protože právě tyto části těla jsou po porodu po celý život zranitelnější a velmi často se stává, že mnoho žen má s těmito částmi velké potíže. Toto riziko samozřejmě roste s přibývajícím věkem.
9. Jak mám pečovat o své tělo, abych se vživotě vyhnula všem těm potížím?
Důležité je zaměřit se na příčiny všech těch potíží. Diastázu břišních svalů a vypouklé spodní bříško způsobuje ochablá a nefunkční hluboká vrstva břišní stěny a špatné posilování břišních svalů. Inkontinenci způsobuje ochablé a nefunkční pánevní dno a příliš sedavý styl života. Bolesti zad a v kříži způsobuje ochablá a nefunkční hluboká vrstva břišní stěny, ochablé pánevní dno a také špatné provádění každodenních činností, jako jsou například domácí práce, fyzické aktivity nebo sport.
Pokud začnete pomocí jednoduchých a efektivních cviků posilovat a trénovat hluboké břišní svaly a pánevní dno a naučíte se, jak se hýbat, abyste nepřetěžovaly vaší bederní páteř a kříž, velmi snadno předejdete všem těmto potížím.
10. Je možně se snadno naučit nějaké cviky zaměřené na hlubokou vrstvu břišních svalů a pánevního dna?
Existuje hned několik jednoduchých, ale zato velmi účinných cviků, které se zvládne naučit opravdu každý. Tyto cviky nejsou prostorově náročné a nejsou potřeba žádné speciální pomůcky.