Pečujte o svůj pohybový aparát a buďte zdravá
4 lekce ke zdravému tělu a pohybu
Vyplňte email a během následujících čtyř dní dostanete 4 lekce do vaší emailové schránky.
Obsah lekcí

Teorie zdravého pohybu
Vítejte na blogu
Zdravá Maminka
Ráda cvičíte a sportujete,
ale nikdy jste moc nepřemýšlela, zda to děláte správně?
Máte nějaké potíže s pohybovým aparátem
a nevíte, jak se s ním vypořádat?
Nejste si jistá,
jestli si vaší pohybovou aktivitou nebo cvičením neubližujete?
Máte pocit, že jste se od porodu stále
nezbavila bolestí zad, diastázy nebo jiných potíží?
Chcete mít jistotu, že se po porodu
dostanete zpět do formy bez přetěžování?
Chcete mít jistotu,
že se hýbete a cvičíte správným způsobem?
Pokud jste si na jednu z těchto otázek odpověděla „ANO“
tak jste tu správně!

Zaměřujeme se
na správné a zdravé cvičení
Tento blog se zaměřuje na tématiku správného a zdravého cvičení a jeho pozitivního účinku u žen, které mají potíže s pohybovým aparátem, které jsou často spojené s nedostatečnou rekonvalescencí po porodu.
Existuje mnoho cviků, které není vhodné cvičit nejen po porodu, ale i během celého života. Můžete zde naleznout rady a tipy, jak upravit vaše cvičení a pohybové aktivity tak, aby byly daleko zdravější a efektivnější, než dřív.
Co naleznete v sekci
Blog
V sekci blog naleznete články, které se zaměřují na nejrůznější témata z oblasti zdravého cvičení, pohybové terapie a dalších oblastí. Využijte tuto sekci pro vaší inspiraci a nalezení odpovědí na vaše otázky.
Pokud vám to dává smysl a zajímáte se o tyto téma, doporučujeme, abyste vstoupila do našeho programu: 4 lekce ke zdravému tělu a pohybu, kde se dozvíte opravdu základní informace, které vás mohou navést tím správným směrem.

Kdo je autorem internetového blogu
Zdravá Maminka

Filip Kuňák

Tomáš Kuňák
Jsme pohyboví terapeuti a osobní trenéři a tento blog jsme založili na popud našich klientek, které měly zájem se dozvědět více informací o tom, jak cvičit a hýbat se po porodu, co pro ně naopak není vhodné, jaké jsou doporučení z hlediska pohybu v těhotenství a mnoho dalších témat.
Rozhodli jsme se tyto informace sdílet nejen mezi svými klienty, ale i mezi širokou veřejnost prostřednictvím těchto stránek.
Naše praxe
V Core Academy učíme naše klienty, jak pomocí aktivace hlubokých stabilizačních svalů začít jednoduše odstraňovat bolesti pohybového aparátu a jak začít správně a zdravě cvičit.
Vítejte!
Tento portál se zaměřuje na zdraví pohybového aparátu všech žen, které si prošly těhotenstvím a porodem. Těhotenství a porod způsobují změny v oblasti břicha a pánve, kdy dochází k oslabení a částečné ztrátě funkčnosti hluboké vrstvy břišních svalů a pánevního dna. Dále dochází k velké zátěži na oblast bederní páteře a kříže. Mnoho žen z těchto důvodů trpí nejrůznějšími potížemi s pohybovým aparátem, jako jsou například bolesti zad, inkontinence, ochablé hluboké břišní svaly, svalové dysbalance a mnoho dalších. Přitom by se s těmito potížemi vůbec potýkat nemusely.
O co se jedná?
Hluboký svalový stabilizační systém páteře neboli CORE systém je součástí lidského těla a významně se podílí na zdravém a efektivním pohybu a na ochraně bederní páteře a kříže. Jedná se o skupinu stabilizačních svalů v oblasti bederní páteře a pánve, mezi které patří bránice, hluboká vrstva břišních svalů, pánevní dno a hluboké zádové svaly podél páteře.
Pokud CORE systém řádně neplní svou funkci, dochází k nejrůznějším potížím. Tím nejčastějším projevem je bolest bederní páteře a kříže, kterým se nedostává plnohodnotné ochrany.
Těhotenství a porod jsou jednou z příčin...
Těhotenství a porod jsou jednou z příčin narušení funkce CORE systému, protože vývoj plodu a následný porod negativně ovlivňují prakticky všechny svalové části hlubokého svalového stabilizačního systému páteře.
Výsledkem je oslabení celého stabilizačního systému, který jednoduše nedokáže plnit svou funkci. Velmi často tento stav přetrvává i po zbytek života, pokud nedojde k cílené nápravě funkce pomocí zdravotního cvičení zaměřeného na CORE systém.
Jaké potíže vznikají?
- Akutní a chronické bolesti zad a kříže
- Výhřez meziobratlové destičky
- Únik moči (inkontinence)
- Přetrvávající rozestup břišní stěny (diastáza)
- Svalové dysbalance v oblasti bederní páteře – ochablé břišní svaly a ztuhlá bedra
- Bolesti kyčlí a třísel
Všechny tyto potíže jsou velmi častým projevem svalové nerovnováhy v oblasti bříška, bederní páteře a pánve. Některé svaly jsou utlumené a nepracují (nejčastěji bránice, pánevní dno a hluboké břišní svaly) a jiné svaly jsou naopak přetížené a nahrazují funkci těch utlumených (nejčastěji povrchové zádové svaly, svaly v oblasti třísel nebo horní část povrchových břišních svalů).
Náprava je možná...
Všechny tyto potíže lze odstranit nebo jim úspěšně předcházet, stačí jen vědět, jak na to. Důležité je, aby došlo k opětovnému posílení hluboké vrstvy břišních svalů a všech tří vrstev pánevního dna pomocí speciálních cviků, které jsou pro to určeny. Dále je třeba upravit pohybové návyky u každodenních činností tak, aby dále nedocházelo ke zbytečnému přetěžování zejména bederní páteře a kříže.
Toto vše umožní, aby se hluboký svalový stabilizační systém páteře (CORE systém) opět posílil a začal plnohodnotně fungovat.
Pozor na špatné cviky
Existuje mnoho špatných cviků, které se nedoporučují. Ne každý cvik pomáhá, spíše naopak. Některé cviky dokonce výrazně zhoršují situaci a ještě více utlumují funkci stabilizačního systému a navíc přetěžují pohybový aparát, zejména pak bederní páteř a kříž.