Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

ŠPATNÉ CVIČENÍ BŘIŠNÍCH SVALŮ

Jsme moc rádi, že jste zodpovědná a chcete na sobě pracovat a jste ZDE! V minulých dnech jste se od nás dozvěděla mnoho informací, co by měla každá žena, která si prošla těhotenstvím a porodem, během života dělat a čemu by se měla věnovat. Také jsme vám poskytli odpovědi na 10 nejčastějších otázek, na které se nás ptají naše klientky na začátku naší spolupráce. Dali jsme vám k dispozici vše potřebné, abyste se mohla začít rozhodovat správně a začít pro sebe dělat jen to nejlepší.

Nyní se ale pojďme věnovat tomu, proč jste sem dnes přišla. Dnešním tématem je totiž špatné posilování břišních svalů, a jak to škodí vašemu tělu.

Posilování břišních svalů je velmi oblíbené a je to nejčastěji posilovaná svalová partie lidského těla u většiny lidí. Po porodu břišní svaly posiluje většina žen s tou motivací, aby si opět posílily a zpevnily tyto svaly. Naprostá většina však netuší, jak může být škodlivé posilovat břišní svaly, pokud nevědí, jak na to.

Jak je to možné?

Pro to, abyste pochopila, proč tomu tak je, musím vám říci několik potřebných informací:

  1. Břišní svaly se rozdělují do povrchové a hluboké vrstvy a pracují koordinovaně jako celek. Každá z vrstev je určená na odlišný druh práce. Pro zdraví pohybového aparátu je mnohem důležitější hluboká vrstva.
  2. Hluboká vrstva břišních svalů je součástí takzvaného hlubokého stabilizačního systému páteře, který má nastarosti například ochranu a zdraví bederní páteře a kříže nebo dokonalou oporu pro jakýkoliv pohyb.
  3. Hluboký stabilizační systém páteře je největší stabilizátor lidského těla a mezi jeho hlavní části patří bránice, hluboká vrstva břišních svalů, pánevní dno a hluboké zádové svaly. Je to tedy takový komplex svalů v oblasti bederní páteře a tvoří pomyslný střed těla neboli CORE.
  4. Po porodu je hluboká vrstva břišních svalů oslabená a nefunguje tak jak má. Celá bederní oblast je tedy oslabená a mnohem více zranitelná a náchylná na vznik bolestí.
  5. Oslabení a disfunkci hlubokých břišních svalů způsobují i jiné faktry jako jsou například špatné pohybové návyky, špatné sezení nebo právě posilování břišních svalů nesprávným způsobem.
  6. Hluboký stabilizační systém páteře efektivně funguje pouze při určitém nastavení páteře a pánve. Pokud je páteř nastavená jinak, než by měla být, tak dochází k utlumení jeho funkce a většímu riziku vzniku zranění nebo bolestí. To se děje zejména při fyzicky náročných pohybech nebo u statických a strnulých činnostech.
  7. Každý kloub má svou centrovanou a decentrovanou pozici. V centrované pozici je kloub nejsilnější a nejvíce vydrží a svaly v této pozici spolupracují. Naopak v decentrované pozici jsou klouby nadměrně namáhány a svaly nespolupracují a vzniká riziko přetěžování.
  8. Během těhotenství vzniká takzvaná fyziologická diastáza neboli přirozený rozestup břišních svalů, aby měl plod prostor na vývoj. V ideálním případě by se diastáza měla v období po porodu zacelit a zmizet.

Čím se vyznačuje špatné posilování břišních svalů?

  1. Izolované posilování jednotlivých částí břišní stěny – břišní svaly jsou uzpůsobeny na komplexní spolupráci, kdy pracují jako celek a reagují na zátěž. Při špatném posilování dochází pouze k izolované aktivitě pouze některých částí břišní stěny a tím může docházet k narušování jejich správné funkce.
  2. Špatné nastavení těla – nastavení těla je při jakékoliv fyzické aktivitě velmi důležité a posilování břišních svalů není výjimkou. Při špatném posilování se objevuje špatné nastavení těla, zejména pak páteře a pánve. Klouby nejsou v tomto nastavení v centrované pozici a tím pádem dochází k přetěžování namáhaných částí těla, což jsou v tomto případě bederní obratle, meziobratlové destičky a oblast kříže.

Jaké potíže vznikají při špatném posilování břišních svalů?

  1. Disfunkce hlubokého stabilizačního systému páteře
  2. Útlum hluboké vrstvy břišních svalů
  3. Nadměrná aktivita povrchových břišních svalů
  4. Přetížené zádové svaly
  5. Bolesti bederní páteře
  6. Bolesti křížové oblsti
  7. Vznik svalových dysbalancí v oblasti bederní páteře a pánve

Špatné posilování břišních svalů po porodu

Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou právě ženy po porodu, které se rozhodnou začít posilovat břišní svaly, aby si opět zpevnily a posílily tyto svaly. Je důležité vědět, že diastáza, která vznikla během těhotenství, zůstává i po porodu a funkce břišních svalů i celého hlubokého stabilizačního systému páteře je velmi oslabena. Pokud by žena v tomto období začala posilovat břišní svaly nesprávným způsobem, tak si může velmi ublížit. Mnohem snáze se mohou objevit výše zmíněné potíže a navíc může docházet ke zvětšení a utvrzení diastázy, které se v budoucnu hůře zbavuje. Také se mohou objevit nepříjemné chronické bolesti zad a v kříži. To je doprovodný projev nefunkčního hlubokého stabilizačního systému páteře.

A jak takové špatné posilování vypadá?

Jedná se v podstatě o každý cvik, u kterého se objeví izolované posilování jednotlivých částí břišní stěny nebo špatné nastavení těla, zejména pak páteře a pánve. Toto je to nejdůležitější, co byste si měla zapamatovat a začít přemýšlet o tom, zda i vaše cviky neobsahují tyto dvě zásadní chyby.

Abyste měla představu o tom, jak takové špatné posilování břišních svalů vypadá, připravil jsem pro vás video, ve kterém uvidíte 2 konkrétní příklady s popisem, proč jsou tyto cviky špatné.

Doufám, že vám tyto informace a video pomůže stát se ještě zdravější a zlepší přehled o tom, co je pro vaše tělo zdravé a co ne.

To je jen malý zlomek toho, co se můžete dozvědět ve strategickém postupu Cesta Zdravé Maminky. Pokud jste o tomto postupu zatím neslyšela nebo o něj máte zájem, klikněte na tlačítko “Více informací“ a můžete se dozvědět více informací.