Ciťte se skvěle ve svém těle
i (dlouho) po porodu
Mnoho budoucích maminek má potřebu být v těhotenství aktivní, snaží se pravidelně cvičit nebo navštěvovat hodiny jogy. Netuší však, že v některých případech si mohou spíše ublížit, i když jejich záměr byl úplně opačný.
V dnešní době je třeba se více hýbat, a pokud to zdravotní stav a průběh těhotenství dovolí, pohyb je žádoucí i v těhotenství. Ale jen za určitých podmínek.
Pokud se rozhodnete, že budete v těhotenství aktivní, důležité je vědět, co cvičit můžete a co naopak byste cvičit neměla.
Existuje totiž hned několik druhů cvičení, která v průběhu těhotenství NEJSOU absolutně vhodná a mohou zbytečně způsobit zdravotní komplikace.
Pojďme si dnes rozebrat dvě taková nevhodná cvičení:
Pokud jste již četla více našich článků, určitě jste narazila na informaci, že existuje správný způsob a špatný způsob cvičení břišních svalů.
Správný způsob se zaměřuje na hluboké břišní svaly a respektuje správné nastavení jednotlivých částí těla, což přináší velmi prospěšný efekt jak v těhotenství, tak i v období po porodu. Více o tomto tématu naleznete v následujících článcích:
Cviky, které odstraňují diastázu, versus cviky, co zhoršují diastázu, ANEB ZVOLTE TY SPRÁVNÉ
Co dělat a cvičit v těhotenství pro snazší a rychlejší rekonvalescenci po porodu?
Do špatného způsobu posilování břišních svalů patří jakýkoliv cvik, který se vyznačuje těmito znaky:
Takový cvik v podstatě narušuje správnou svalovou souhru v oblasti bederní páteře, břicha a pánve a způsobuje svalové dysbalance, které postupem času vedou k přetěžování bederky a kříže, což vede ke vzniku bolestí zad.
Mezi tyto cviky patří například sklapovačky, sedy-lehy, zkracovačky, různé druhy podsazování pánve a ostatní cviky, kde dochází k nahrbení páteře, podsazení pánve a ZKRÁCENÍ břišních svalů.
Tyto cviky posilují pouze povrchové břišní svaly a dostávají bederní páteř a kříž do takové pozice, ve které dochází k nadměrnému tlaku na meziobratlové destičky.
ZÁROVEŇ UTLUMUJÍ FUNKCI HLUBOKÝCH BŘIŠNÍCH SVALŮ, COŽ JE VELMI ŠKODLIVÉ.
Tím, že tyto cviky utlumují funkci hlubokých břišních svalů a ještě k tomu přetěžují oblast bederní páteře a kříže, je velmi pravděpodobné (a velmi časté), že se objeví bolesti zad a kříže.
To platí zejména v těhotenství během třetího trimestru, kdy je stabilizace zad nejméně efektivní a zejména v období po porodu, kdy je na záda kladena větší zátěž, ale stabilizace a ochrana zad a kříže nefunguje efektivně.
Jak už určitě víte, břišní diastáza postupně vzniká v průběhu celého těhotenství, což je naprosto přirozené a je to součástí každého těhotenství.
V období po porodu je jednou z priorit řešit tuto diastázu a potíže, které s sebou může přinést. Tím nejefektivnějším a nejrychlejším způsobem, jak se zbavit diastázy, je ZAČÍT VĚDOMĚ AKTIVOVAT hluboké břišní svaly a celkově procvičovat břišní stěnu V PRODLOUŽENÉ POZICI a NEPOSILOVAT POUZE POVRCHOVÉ BŘIŠNÍ SVALY.
Sklapovačky a další nevhodné cviky dělají pravý opak. Jednak posilují pouze povrchové břišní svaly, utlumují funkci hlubokých břišních svalů a posilují břišní stěnu ve zkrácené pozici.
A PRÁVĚ KOMBINACE TĚCHTO SKUTEČNOSTÍ VEDE KE ZHORŠENÍ BŘIŠNÍ DIASTÁZY A K MNOHEM TĚŽŠÍ A DELŠÍ NÁPRAVĚ PO PORODU.
Mnohem více na toto téma naleznete v článku: Cviky, které odstraňují diastázu, versus cviky, co zhoršují diastázu, ANEB ZVOLTE TY SPRÁVNÉ
Toto bývá pro mnoho budoucích maminek v těhotenství velkou neznámou a netuší, že existuje nějaké riziko při cvičení například jogy nebo protahovacích cviků. Pojďme se podívat, kde vzniká to riziko.
V průběhu těhotenství se začínají vyplavovat hormony, které mají za úkol co nejvíce rozvolnit a uvolnit všechna kloubní pouzdra v těle. To je přirozená reakce na vývoj miminka, které potřebuje stále více prostoru k růstu, a navíc je to i příprava na porod, kdy je potřeba, aby všechny vazy a kloubní pouzdra byly co nejvíce uvolněné a miminko snáze prošlo ven.
Vedlejší efekt je, že vzniká větší pohyblivost v jednotlivých kloubech a budoucí maminka je schopná většího rozsahu pohybu.
S větší pohyblivostí se ale snižuje pevnost kloubních pouzder a tím vzrůstá jejich zranitelnost. Právě cvičení jogy nebo protahovacích cviků, kdy jdete až za fyziologický rozah(více než je zdravé), může ještě více a nevratně povolit a poškodit vazy a klouby.
Za normálních okolností, pokud nedojde k přetažení a poškození vazů a kloubů nadměrným protahováním, se po porodu hladiny hormonů sníží a klouby a vazy opět získají svou původní pružnost a pevnost.
V případě přetažení a poškození vazů a kloubů nadměrným protahováním, nedojde po porodu k opětovnému navrácení původní pružnosti a pevnosti.
Čím méně je kloub zpevněný, tím více je nestabilní a více náchylný na mechanické poškození v nestabilních podmínkách. V takových situacích je třeba o to víc natrénovat svalovou stabilizaci kloubů, což do určité míry zpevní klouby
S menší stabilitou, s menší pevností a větší zranitelností jsou klouby a vazy více naméhané a dost často i přetěžované, což s sebou přináší i bolesti. Toto se dá opět řešit větší a efektivnější svalovou stablizací, která může klouby a vazy více ochránit.
Každé své klientce doporučuji, aby se těmto dvěma nevhodným činnostem vyhnula a raději se zaměřila na jiné, mnohem prospěšnější činnosti, které mohou pozitivně ovlivnit jak těhotenství, porod, tak i rekonvalescenci po porodu.
Břišní svaly se dají cvičit mnohem kvalitněji jinými cviky a u jogy a jiných protahovacích cviků se dá pohlídat zdravý rozsah pohybu.