Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Téma: Správné a zdravé cvičení

Zdravé cvičení je pro lidské tělo velmi prospěšné a patří mezi nejlepší způsoby kompenzace nez zrovna prospěšných činností, jako jsou například jednostranné zátěže, statické a strnulé pozice, či těžká zátěž. Prakticky každé cvičení se dá upravit tak, aby bylo pro lidské tělo zdravé. V této poradně můžete pokládat dotazy ohledně různých druhů cvičení, na co si dávat pozor, jak upravit cviky, aby bylo jejich provádění správné a mnoho dalších.

 1. Markéta Lehká napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když cvičím nějaký cvik a mám u toho podsazenou pánev, tak je to špatně nebo dobře? Na internetu jsem narazila na cviky, při kterých je podsazená pánev anebo zase naopak na cviky, kde se doporučuje pánev nepodsadit. U vás jsem narazila právě na tu variantu s nepodsazenou pánví. Jak je to tedy správně a proč? Děkuji za odpověď.

  • Filip Kuňák napsal:

   Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Ano, máte pravdu. Na internetu je spousta informací a každý tvrdí něco jiného. Mít, či nemít podsazenou pánev při cvičení je obrovské téma. Odpověď na Vaší otázku je určitě cvičit s nepodsazenou pánví (neutrální pozice bederní páteře vůči pánvi). To znamená vždy mít lehce prohnutou bederní páteř (vycházíme z kineziologického vývoje dítěte).
   Hned Vám vysvětlím, proč to tak má být. Při neutrální pozici pánve vůči bederní páteři dochází k ideálnímu postavení všech segmentů této oblasti. V této pozici dochází k aktivaci hlubokého stabilizačního systému (CORE systém) a k uvolnění přetěžovaných povrchových svalů v oblasti beder, pánve a kyčlí.
   Při podsazené pánvi dochází ke špatnému postavení obratlů vůči sobě a nadměrný tlak na meziobratlové destičky. Dále je znemožněna stabilizační funkce CORE systému a dochází k přetěžování povrchových svalů v oblasti beder, pánve a kyčlí.
   Doufám,že Vám tato odpověď pomohla. Kdybyste se ještě na něco potřebovala zeptat, napište nám.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.