Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: 3 klíče k odstranění diastázy

31.1. 2016Filip Kuňák3704x

Odstranění negativních vlivů

 

U každé ženy se v průběhu těhotenství postupně vytváří větší, či menší diastáza (větší diastáza se zpravidla objevuje u žen menšího vzrůstu a u těch, které čekají dvojčata). Po porodu by se každá žena měla začít této zdravotní a estetické komplikace zbavovat. Pokud i vy máte potíže s diastázou, věnujte několik následujících minut tomuto článku.

Diastáza se objevuje v průběhu těhotenství, kdy dochází k postupnému povolovánínatahování břišní stěny, aby měl plod dostatek prostoru pro vývoj. Tento jev je nedílnou součástí těhotenství, a proto se jedná o fyziologickou (přirozenou) diastázu. Jakmile je žena po porodu, mělo by postupně docházet k opětovnému stažení břišní stěny a zacelení diastázy.

Existuje mnoho případů, kdy se jí ženy nemohou zbavit a dokonce dojde i k jejímu zvětšení. To je většinou způsobeno několika zásadními chybami. My se dnes podíváme na to, jak se tomuto případu vyhnout pomocí takzvaných 3 klíčů k úspěšnému odstranění diastázy. Všechny 3 klíče aplikuji do tréninků a pohybových terapií se svými klientkami a učím je, jak 3 klíče využít v jejich běžném životě.Diastáza

1. Klíč – vědomá aktivace a trénink hluboké vrstvy břišních svalů

Prvním klíčem k tomu, abyste se začala zbavovat diastázy je vědomá aktivacetrénink hluboké vrstvy břišních svalů. Je důležité si uvědomit, že právě aktivací těchto hlubokých svalů dochází k opětovnému stahování a zpevňování břišní stěny jako celku. Díky tomu následně dojde i k zacelení diastázy, která se objevuje především u přímého břišního svalu, který tvoří povrchovou vrstvu břišních svalů.

Správný způsob vědomé aktivace by měl dodržovatrespektovat správné pohybové vzorce a optimální nastavení těla, při kterém nedochází k přetěžování pohybového aparátu a jsou aktivovány ty správné svaly. V žádném případě to nefunguje tak, že každý posilovací cvik na břišní svaly napomáhá k odstranění diastázy. Naopak, některé cviky mohou ještě více zhoršit stav, protože nejsou zaměřeny na ty správné svaly.

Dejte si pozor na ty cviky, které posilují pouze povrchovou vrstvu břišních svalů. V takovém případě nedojde k celkovému zpevnění břišní stěny z hloubky, ale pouze k přetížení přímého břišního svalu, přesně v místě diastázy.

Je nutné si vybrat takové cviky, které splňují tyto 4 podmínky:

  1. Cvik musí umožnit správné nastavení těla při cvičení
  2. Cvik musí být zaměřen především na hlubokou vrstvu břišních svalů
  3. Cvik nesmí přetěžovat oblast bederní páteře a kříže
  4. Cvik nesmí narušovat správné pohybové vzorce a funkci hlubokého stabilizačního systému páteře

2. Klíč – Úprava každodenních činností

Druhým klíčem k tomu, abyste se začala zbavovat diastázy je úprava každodenních činností.  Jak už jste se před malou chvílí dozvěděla, pro efektivní odstraňování diastázy je zapotřebí začít vědomě aktivovat hlubokou vrstvu břišních svalů pomocí speciálních cviků. Důležitá informace je, že i při každodenních činnostech lze aktivovat tyto správné svaly.

Pokud při každém pohybu, který vykonáváte, použijete správné nastavení těla, především bederní páteře a pánve, můžete aktivovat ty správné svaly.

3. Klíč – Odstranění všech negativních vlivů

Je velmi pravděpodobné, že i u vás se mohou objevovat negativní vlivy, které komplikují odstraňování diastázy nebo jí dokonce ještě více zhoršují. Dnes si uvedeme 2 nejčastější z nich.

Špatné posilování břišních svalů

Podle mých zkušeností je asi tím nejčastějším negativním vlivem špatné posilování břišních svalů. Mnoho žen začne posilovat břišní svaly s tím, že se chtějí zbavit diastázy. Velká část z nich však netuší, že nevhodně zvolené cviky mohou situaci ještě více zhoršit. Jedná se o cviky, které procvičují pouze povrchovou vrstvu břišních svalů pomocí takzvaného zkrácení těchto svalu.

A o jaké cviky se konkrétně jedná? Mezi nevhodné cviky patří například sklapovačky, leh – sedy, zkracovačky a mnoho dalších. Ani u jednoho z nich není posilována hluboká vrstva břišních svalů.

Špatné pohyby

Tím druhým nejčastějším negativním vlivem jsou špatné pohyby při fyzických aktivitách. Opět se jedná o špatně nastavené tělo, především bederní páteře a pánve. Jakmile je bederní páteř nahrbená a pánev podsazená, dochází k přetěžování povrchových břišních svalů ve zkrácení a navíc i k přetěžování bederní páteře a kříže. Vyhýbejte se tedy špatným pohybům například při zvedání předmětů ze země, vstávání z postele nebo ze země, či přenášení těžších věcí.

Pár slov na závěr

 Mějte na paměti, že vaše tělo se v průběhu těhotenství 9 měsíců mění a přetváří. Buďte tedy trpělivá při snaze se zbavit diastázy, protože to nebude hned. Většinou se jedná o několika měsíční snažení a dodržování těch správných pravidel.

Zatím se mějte krásně,

Poznejte vé tělo a zlepšete si život.

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře