Ciťte se skvěle ve svém těle
i (dlouho) po porodu
V tomto článku bychom vám chtěli sepsat důvody, proč po porodu nezanedbat péči o své tělo a na závěr vám také poradit, jak ideálně začít.
Pro lepší představu si můžeme ony důvody rozdělit na funkční a estetické.
Jelikož porod ovlivňuje svaly středu těla, vyplývá z toho mnoho funkčních poruch. Asi tím nejzásadnějším následkem je výhřez meziobratlové destičky. Kromě nepříjemné bolesti se můžou přidružit i další doprovodné komplikace.
Dále je nepříjemná břišní kýla, kterou je třeba řešit operativně. Stejně jako výhřez destiček. A i když dojde v obou případech k řešení operací, stejně je potřeba cvičit, aby nedošlo k recidivě.
Zde se jedná o oslabené svaly pánevního dna, které nemají síli na to udržet moč v močovém měchýři, respektive v močové trubici.
Jako poslední bych zmínil bolesti zad, kloubů a krční páteře. Tím, že střed těla funkčně propojuje horní a dolní polovinu těla, má vliv na správné fungování a pohyb kloubů a obratlů.
Na druhé straně zde máme estetické následky zanedbání péče o své tělo. Co je okamžitě vidět je například vypouklé břicho. S tímto problémem nám píše asi nejvíce žen. Jsem hubená, ale břicho mám jak v šestém měsíci, a to jsem po porodu už 2 roky. Tak toto je věta, kterou čteme snad každý den.
Vypouklé břicho je důsledek ochablého příčného břišního svalu, který neudrží tlak orgánů a břicho se vyvalí. A víte, jak se to mnoho žen snaží řešit? Skapovačkami, leh sedy, prknem. Tyto cviky jim nejenom nepomohou, ale naopak ještě více ublíží.
Dále bych chtěl zmínit diastázu, která taky velmi trápí spoustu žen po porodu. Je to rozestup (přímých) břišních svalů, který je nepříjemný především esteticky. Ale kvůli diastáze zde právě hrozí břišní kýla.
Jako poslední ještě zmíním sesednutou páteř a nahrbené celé tělo. Jakmile střed těla nefunguje, páteř nemá oporu a celá se hroutí.
Kdy začít pečovat o své tělo, aby se vrátilo zpět do funkční kondice je individuální. U přirozeného porodu záleží na tom, jak kvalitně se tělo regeneruje bezprostředně po porodu. Jsou ženy, které jsou po 2 týdnech schopny dělat téměř cokoliv a jsou takové, které potřebují celé šestinedělí i déle.
Zde platí, že není kam spěchat a raději si dát několik dní navíc odpočinku, než to na začátku “přepálit”. Jakmile však budete připravená, je třeba jemně a precizně aktivovat svaly středu těla. Na rovinu říkám, zapomeňte na sklapovačky, lehsedy, prkno, cviky na šikmé břišní svaly a podobné
Chce to úplně něco jiného. Na začátku je třeba se naučit správně dýchat (pomocí bránice). Dále je třeba naučit se při cvičení napřímit celou páteř a pánev.
Dnes se můžete zapojit do našeho programu – 7denní cvičební výzvy MAMACORE zdarma a naučit se 4 naprosto skvělé cviky. Díky těmto cvikům lze předcházet a řešit jak funkční následky nefunkčního středu těla, tak i ty estetické.
Klikněte na tlačítko a registrujte se zdarma ještě dnes.