Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Bederní páteř a kříž z pohledu zdravého cvičení a fyzioterapie

11.10. 2016Filip Kuňák5768x

30Bolest bederní páteře

Oblast bederní páteře a kříže je nejvíce zatěžovaná část těla. Prakticky při jakémkoliv pohybu dochází k zatížení této oblasti, což během celého dne vytváří permanentní zátěž. Není tedy divu, že bolesti zad patří mezi nejčastější potíže s pohybovým aparátem.

Dnešní článek se podívá na oblast bederní páteře a kříže z pohledu zdravého cvičení a fyzioterapie. Podíváme se například na to, kdy je tato část těla optimálně zatížena, kdy se naopak nejedná o optimální zatížení, či jaké je ideální nastavení páteře při cvičení.

Něco málo z anatomie

Stručné popsání anatomie umožní lepší představu, jak tato oblast vypadá:

  • Bederní páteř se skládá z 5 obratlů, které jsou spolu spojeny pomocí meziobratlových destiček, kloubů a vazů
  • Poslední bederní obratel je spojen pomocí meziobratlové destičky s křížovou kostí a ta je součástí pánve
  • Bederní páteř a kříž jsou chráněny a stabilizovány tzv. hlubokým stabilizačním systémem páteře (HSSP), kam patří i hluboké břišní svaly
  • Spojení mezi posledním bederním obratlem a křížovou kostí je nejvíce zatěžované místo této části těla

Kdy jsou bedra a kříž nevhodně zatíženy

Oblast bederní páteře je velmi náchylná na nevhodné zatížení. Nevhodné zatížení vzniká vždy, když tato oblast není správně nastavena a svaly (HSSP), které mají za úkol ochranu a stabilizaci, nepracují tak, jak by měly.

Pokud tedy například pracujete na zahradě, kde například vykopáváte hlínu nebo přenášíte věci, a pokud u těchto činností nemáte správně nastavenou páteř a pánev, nadměrně tím zatěžujete meziobratlové destičky.

Špatné nastavení beder

 

Kdy jsou bedra a kříž optimálně zatíženy

Samozřejmě lze zajistit, aby bedra a kříž nebyly zbytečně přetěžovány.

Správné nastavení bederní páteře a pánve – Jako každá část těla, tak i tato oblast má svou centrovanou pozici, ve které snese velkou zátěž a nedochází k přetěžování.

U bederní páteře a pánve se jedná o napřímenou pánev a páteř. Mít napřímenou pánev znamená, že není podsazená, ale v takové pozici, aby nedošlo k nahrbení bederní páteře, což se při podsazené pánvi přesně stane.

Jakmile bude pánev v napřímené pozici, je možné správně nastavit bederní páteř, která by měla být lehce a přirozeně prohnutá, kdy jsou obratle a meziobratlové destičky vůči sobě v ideální pozici.

Aktivní hluboký stabilizační systém páteře – To jestli bude tento systém aktivní závisí ve velké míře na nastavení právě pánve a bederní páteře. Jakmile bude pánev napřímená a bederní páteř lehce prohnutá, tak hluboký stabilizační systém páteře bude mít optimální podmínky k aktivaci.

Správné nastavení beder

 

Ideální nastavení při cvičení

podpor na balonu

Na fotce můžete vidět správné nastavení bederní páteře a pánve. V tomto nastavení jsou obratle vůči sobě v ideální pozici a nedochází tak k přetěžování v této oblasti. Při tomto cviku jsou aktivovány břišní svaly, především pak svaly podílející se na stabilizaci oblasti pánve a beder.

Pár slov závěrem

Vyhněte se při jakékoliv zátěži podsazené pánvi a nahrbené páteři, protože v tomto nastavení dochází k nadměrné zátěži a k tomu ještě k utlumování funkce hlubokého stabilizačního systému páteře.

Snažte se naopak při jakékoliv zátěži mít napřímenou pánevlehce prohnutou bederní páteř, abyste odlehčili svým zádům a dali prostor hlubokému stabilizačnímu systému páteře pro aktivaci.

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře