Ciťte se skvěle ve svém těle
i (dlouho) po porodu
V tomto článku se podíváme na kloubní hypermobilitu. Vysvětlíme si, co to vlastně je, jaké jsou kontraindikace, jak nejčastěji vzniká a jakým způsobem lze proti hypermobilitě bojovat. Mnoho lidí si ani neuvědomují, že se potýkají s hypermobilitou a nevědí, čemu by se měli vyvarovat a čemu se naopak věnovat. Pokud i vás zajímá toto téma, následující řádky poodhalí více.
Kloubní hypermobilita se také jinak označuje jako nadměrná (patologická) kloubní pohyblivost. Kloubní hypermobilita je způsobena tím, že kloubní pouzdra a vazy jsou více povolené a pružné, než je běžné. Každý člověk má samozřejmě jinak pevné a pružné tyto vazivové struktury. Pokud však hovoříme o hypermobilitě, tak toto povolení je značné.
Jedná se o negativní jev, který s sebou přináší řadu komplikací a rizik. Mezi nejčastější rizika patří větší pravděpodobnost poranění kloubů, které nejsou tak stabilní a pevné, jako u běžné kloubní pohyblivosti. Dalším problémem může být větší opotřebovávání kloubů při vykonávání pohybových aktivit a sportování.
Lidé, kteří trpí hypermobilitou by se měli vyhýbat některým činnostem, které mají tendenci hypermobilitu ještě více zhoršovat.
Nejlepší způsob, jak začít bojovat s kloubní hypermobilitou, jsou stabilizační cvičení. Stabilizační cvičení posilují svaly, které mají za úkol stabilizovat a centrovat klouby v jejich nejsilnější pozici při jakémkoliv pohybu. Vytrénované stabilizační svaly mohou do jisté míry nahradit povolené a méně funkční vazivové struktury a zlepšit tak celkovou stabilitu a ochranu kloubů.
Mezi nejznámější stabilizační cvičení patří cviky s balančními pomůckami nebo cviky v labilních pozicích. Je však velmi důležité, aby u všech stabilizačních cviků bylo použito správné nastavení těla, při kterém může dojít k aktivaci těch správných svalů. Balanční pomůcky a labilní pozice lépe stimulují stabilizační svaly, ale bez správného nastavení nebude docíleno požadovaného cíle.
Pokud i vy máte kloubní hypermobilitu, nepodceňte jí a berte v úvahu její kontraindikace, což v tomto případě znamená aktivity, kterým byste se měla vyhýbat. S přibývajícím věkem se totiž mohou objevit chronické bolesti kloubů nebo zad. Těchto bolestí se velmi těžko zbavuje, a proto je lepší se jim raději vyhnout.