Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Jak vzniká hypermobilita a jak se proti ní dá bojovat

21.2. 2016Filip Kuňák6179x

strečing

 

V tomto článku se podíváme na kloubní hypermobilitu. Vysvětlíme si, co to vlastně je, jaké jsou kontraindikace, jak nejčastěji vzniká a jakým způsobem lze proti hypermobilitě bojovat. Mnoho lidí si ani neuvědomují, že se potýkají s hypermobilitou a nevědí, čemu by se měli vyvarovat a čemu se naopak věnovat. Pokud i vás zajímá toto téma, následující řádky poodhalí více.

Co je to kloubní hypermobilita?

Kloubní hypermobilita se také jinak označuje jako nadměrná (patologická) kloubní pohyblivost. Kloubní hypermobilita je způsobena tím, že kloubní pouzdra a vazy jsou více povolené a pružné, než je běžné. Každý člověk má samozřejmě jinak pevné a pružné tyto vazivové struktury. Pokud však hovoříme o hypermobilitě, tak toto povolení je značné.

Jedná se o negativní jev, který s sebou přináší řadu komplikací a rizik. Mezi nejčastější rizika patří větší pravděpodobnost poranění kloubů, které nejsou tak stabilní a pevné, jako u běžné kloubní pohyblivosti. Dalším problémem může být větší opotřebovávání kloubů při vykonávání pohybových aktivit a sportování.

Jaké jsou kontraindikace?

Lidé, kteří trpí hypermobilitou by se měli vyhýbat některým činnostem, které mají tendenci hypermobilitu ještě více zhoršovat.

  • Strečink – strečink neboli protahování slouží primárně ke zvětšování kloubního rozsahu u lidí, kteří naopak trpí sníženou kloubní pohyblivostí. U hypermobility je protahování kontraindikací, kdy může dojít ke zhoršení stavu.
  • Pohybové aktivity s velkým kloubním rozsahem – dále pozor na pohybové aktivity, kde je zapotřebí se vyskytovat v pozicích s velkým kloubním rozsahem. Tento případ je prakticky stejný, jako protahování. Pohyby za hranici fyziologického kloubního rozsahu mohou zhoršovat stav.

3 nejčastější způsoby vzniku hypermobility

  1. Vrozená hypermobilita – Vrozené dispozice jsou tím nejčastějším způsobem vzniku hypermobility. V tomto případě jsou kloubní pouzdra a vazy volnější už od narození a rozdíly jsou patrné od dětství. Rozdíly ve velikosti kloubního rozsahu přetrvávají i do dospělosti.
  2. Těhotenská hypermobilita – V těhotenství se kloubní hypermobilita objevuje z toho důvodu, že tělo začíná vylučovat hormony, které cíleně povolují kloubní pouzdra a vazy kvůli vývoji plodu, který se postupně zvětšuje. Tělo se jednoduše snaží být co nejpružnější. Po porodu se hladiny hormonů vrací na původní hodnoty a opět dochází ke zpevnění a stažení vazivových struktur.
  3. Poporodní hypermobilita – Poporodní kloubní hypermobilita vzniká z toho důvodu, že v těhotenství a krátce po porodu, kdy jsou vazivové struktury povolené, dochází k nevhodnému a častému protahování nebo sportování ve velkém kloubním rozsahu. Těmito činnostmi může dojít k ještě většímu a trvalému povolení a poškození kloubních pouzder a vazů.

Boj proti kloubní hypermobilitě

Nejlepší způsob, jak začít bojovat s kloubní hypermobilitou, jsou stabilizační cvičení. Stabilizační cvičení posilují svaly, které mají za úkol stabilizovat a centrovat klouby v jejich nejsilnější pozici při jakémkoliv pohybu. Vytrénované stabilizační svaly mohou do jisté míry nahradit povolené a méně funkční vazivové struktury a zlepšit tak celkovou stabilitu a ochranu kloubů.

Mezi nejznámější stabilizační cvičení patří cviky s balančními pomůckami nebo cviky v labilních pozicích. Je však velmi důležité, aby u všech stabilizačních cviků bylo použito správné nastavení těla, při kterém může dojít k aktivaci těch správných svalů. Balanční pomůcky a labilní pozice lépe stimulují stabilizační svaly, ale bez správného nastavení nebude docíleno požadovaného cíle.

Pár slov na závěr

Pokud i vy máte kloubní hypermobilitu, nepodceňte jí a berte v úvahu její kontraindikace, což v tomto případě znamená aktivity, kterým byste se měla vyhýbat. S přibývajícím věkem se totiž mohou objevit chronické bolesti kloubů nebo zad. Těchto bolestí se velmi těžko zbavuje, a proto je lepší se jim raději vyhnout.

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře