Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Jak začít s cvičením: Aneb čemu se věnovat a čemu se naopak vyhnout?

17.5. 2016Filip Kuňák2480x

Jak začít cvičit

 

Existuje mnoho způsobů cvičení a posilování, jako je například klasické cvičení na strojích, cvičení s balančními pomůckami, domácí cvičení s nářadím nebo kombinace více způsobů dohromady.

Ať už chcete začít s jakýmkoliv způsobem cvičení, vždy byste měla začít s rozvahou a s jasným plánem a představou, čeho chcete dosáhnout. Tento článek se zaměří na úplné začátky jakéhokoliv cvičení, na co se soustředit, když s cvičením začínáte a čemu se naopak vyhnout, pokud si nechcete cvičením ubližovat.

Jaké jsou nejčastější chyby v začátcích?

  1. Špatná technika a provedení cviků
  2. Zanedbání stimulace CORE systému při cvičení
  3. Zbytečné přetěžování zad a kříže
  4. Zbytečné přetěžování kloubů a šlach
  5. Výběr nevhodných cviků
  6. Zaměření na špatné svalové skupiny
  7. Přetěžování organismu příliš velkou zátěží a příliě častým cvičením

Na co se v začátcích zaměřit?

Ať už je vaším cílem zlepšit si kondici, zhubnout nebo si jen cvičit pro radost, vždy je třeba se v začátcích zaměřit na několik důležitých věcí:

Technika a správné provedení

U jakéhokoliv druhu cvičení je nezbytné, abyste se naučila správnou techniku provedení hned na začátku. Správná technika provedení rozhoduje o tom, zda cvičení bude pro vás prospěšné nebo naopak. Existuje mnoho cviků, které jsou velmi prospěšné, ale bez správného provedení nemají ten správný účinek.

Správná technika provedení u jakéhokoliv cviku vychází z centrované polohy kloubů a ostatních částí těla. Pokud budete mít při cvičení centrované tělo, budete zapojovat ty správné svaly.

Svaly CORE systému

Tyto svaly představují takzvaný střed těla, který by měl být aktivní při jakémkoliv cvičení, aby chránil a fixoval bederní páteř a kříž. Tato oblast je totiž permanentně zatěžována a bez dostatečné ochrany vznikají například chronické bolesti zad.

Pokud se při cvičení zaměříte na tyto svaly a naučíte se je aktivovat v jakékoliv pozici, uděláte ze svého cvičení mnohem prospěšnější a zdravější činnost. Nebudete přetěžovat vaše záda a kříž, což bývá nejčastější chybou u začátečníků.

Postupnou zátěž, obtížnost a frekvenci cvičení

Vždy když se člověk učí jakoukoliv činnost, vždy by měl začít od těch nejjednodušších věcí. U cvičení to platí dvojnásob, protože si nedodržením tohoto pravidla můžete velmi snadno ublížit.

Pohybový aparát není v začátcích zvyklý na velkou zátěž, a proto je vždy třeba začít s lehkou zátěží, která nemůže způsobit například svalová traumata nebo poškození kloubních pouzder. Na to samé si dejte pozor i u obtížnosti cviků. Obtížnější cviky mohou opět způsobit zranění. A v poslední řadě si dejte  pozor na to, jak často začnete cvičit. Pokud nedáte tělu šanci, aby se zotavilo, opět hrozí riziko zranění nebo přetížení.

Pár slov na závěr

Pokud i vy začínáte s jakýmkoliv druhem cvičení, zkontrolujte si, zda se u vás neobjevují chyby zmíněné v tomto článku a zda se věnujete správné technice provedení, stimulaci CORE systému a přiměřené zátěži a odpočinku. Pokud ano, jste na nejlepší cestě za zdravým cvičením.

 

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře