Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Jaké pohybové dovednosti u Vašich dětí rozvíjet?

14.12. 2015Filip Kuňák2059x

Dívka cvičí

Je vhodné, aby děti cvičily v posilovně?

Toto téma je velmi diskutované a velmi složité. Spousta lidí si na tuto otázku rovnou odpoví – NE! Je to pochopitelné, protože si většina lidi pod slovním spojením – cvičení v posilovně – představí zvedání těžkých činek a závaží na strojích. Za těchto předpokladů bych také řekl NE!

Naštěstí v dnešní době se posilovny nevyužívají jen ke zvedání činek a závaží do vyčerpání. Posilovny se dají využít i ke cvičení, která harmonizují naše tělo a pomáhají lidem, aby se cítili lépe a hlavně, aby na tom byli zdravotně lépe. Výstižnější název pro tyto cíle je pohybová terapie.

Při pohybové terapii se dá skvěle využít vybavení posilovny. Pokud chceme při pohybové terapii použít nějaký druh odporu, tak přichází na řadu činky, stroje a jiné náčiní. Pokud se bavíme o cvičení dětí, tak musíme vědět, co je vhodné a co naopak vhodné není. V dětském věku dochází k vývoji celého těla, takže na to musí být brán zřetel.

Co je vhodné u dětí rozvíjet?

Koordinace a motorika

Velmi vhodné je rozvíjet u dětí koordinaci, protože v dětském věku se tyto dovednosti a schopnosti trénují nejlépe. Cviky na koordinaci a motoriku učí děti ovládat a vnímat své tělo v labilních pozicích (takové pozice, ve kterých se běžně nevyskytují). Díky tomu budou lépe zvládat náhlé změny, například terénu nebo směru. Jako příklad si můžeme uvést nepředvídatelnou změnu terénu při běhu na louce, atd.

Stabilizace pohybového aparátu

Toto hodně souvisí s koordinací a motorikou. Jde o cviky, díky kterým se trénují stabilizační svaly, které stabilizují kloubní spoje. Nejčastěji se jedná o ramena, kolena, kyčle, obratle a další klouby. Vytrénované stabilizační svaly jsou schopné efektivně reagovat na vzniklou zátěž a minimalizují zranění. Jako příklad si můžeme uvést zvednutí těžkého předmětu ze země. Stabilizační svaly efektivně zpevní klouby tak, aby nedošlo k jejich poškození.

Tyto dvě složky jsou naprosto nezbytné při tréninku dětí nejen v posilovně, ale i kdekoliv jinde!

Vytrvalost

V dětském věku je vhodné trénovat také vytrvalost. Trénink této schopnosti je pro dítě důležité z toho důvodu, že vlivem tohoto tréninku se vyvíjí a zlepšuje kardiovaskulární a respirační systém. To znamená práce srdce a plic. To vede k celkově lepší zdatnosti a výrazně snižuje riziko onemocnění cukrovkou nebo jinými onemocněními, která souvisejí se špatným životním stylem.

Pohybové návyky

Poslední oblast, která by se měla u dětí trénovat, jsou pohybové návyky. V dětství dochází k významnému vývoji pohybového aparátu. Děti jednoduše řečeno rostou a formují se. Pokud při tomto vývoji budou používat špatné pohybové návyky, negativně to ovlivní jejích formování. Tím nejstěžejnějším špatným pohybovým návykem je špatné sezení, které významně ovlivňuje formování celé páteře.

Kompenzační cvičení

Dalo by se říci, že pro děti, které sportují, je nezbytné rozvíjet všechny tyto čtyři složky, zejména pak tu stabilizační. Tělo dítěte je velmi náchylné na jakékoliv nadměrné zatěžování, které negativně ovlivňuje vývoj jeho pohybového aparátu. Stabilizační cvičení se v těchto případech dá brát i jako forma kompenzace pro sportující děti. Při stabilizačním cvičení dochází k aktivaci hlubokých svalů, které se starají o stabilizaci a umožňují přetěžovaným svalům relaxovat a tím zabránit dalšímu přetěžování pohybového aparátu.

Pár slov na závěr

V dnešní době mobilů, tabletů a počítačů je každý rodič rád za alespoň malý pohyb, který jejich děti vykonávají. Děti, které chodí na první a druhý stupeň základní školy, by se měly hýbat každý den. Realita je však jiná. Jakmile přijdou ze školy domů, hodí tašku do kouta a sednou si k počítači. To znamená, že ze školy, kde sedí 5 – 8 hodin denně, přijdou domů a opět si sednou, tentokrát k počítači. Člověk nemusí být doktor, aby poznal, že tento způsob života dospívajících dětí není pro jejich pohybový aparát ideální. Cvičení v posilovně, při dodržení jasných pravidel a principů pozitivně ovlivňuje a harmonizuje pohybový aparát dětí.

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře