Kolena jsou jeden z nejvíce zatěžovaných kloubů lidského těla. Právě proto má s koleny potíže mnoho lidí. Velké procento těchto potíží je způsobeno lidskou neznalostí. Mnoho lidí si neuvědomuje, že špatné zacházení s jejich koleny může způsobit dlouhodobé problémy.
Něco málo z anatomie kolene
- Kolenní kloub se skládá z tří kostí – stehenní kost, holení kost a čéška
- Čéška je umístěna na přední straně kolene a vsazena do úponové šlachy čtyřhlavého svalu stehenního (přední strana stehna neboli kvadriceps)
- Součastí kolene jsou také takzvané menisky a vazy – tyto struktury mají za úkol co nejvíce zpevnit a zafixovat kolenní kloub
Dvě složky stability
Existují dvě složky, které určují, jak stabilní vaše kolena budou:
- Pasivní složka – Sem patří právě menisky a vazy, které koleno zpevňují. U jednotlivých lidí se liší velikost menisků a pružnost vazů, což ovlivňuje i celkovou stabilitu.
- Aktivní složka – sem naopak patří svaly v oblasti kolene, jako je například přední nebo zadní strana stehenních svalů. Jak budou kolena stabilní při pohybu, záleží na tom, jak jsou tyto svaly natrénované.
Důsledky nestabilních kolen
nbU nestabilních kolenních kloubů velmi často dochází k několika komplikacím, které mohou velmi znepříjemnit život.
- Akutní bolesti – akutní bolesti jsou způsobeny jakýmkoliv úrazem, což v případě kolene může být například prolomení, zkroucení, vyvrtnutí, vybočení, či jejich kombinace.
- Chronické bolesti – tyto bolesti jsou způsobeny opakovanou špatnou zátěží a špatnými pohyby v kombinaci s nestabilními kolenními klouby. U těchto případů dochází k nadměrnému opotřebovávání chrupavek, vazů a menisků.
- Potíže s ostatními klouby dolních končetin – s nestabilními kolenními klouby jsou v podstatě nestabilní celé dolní končetiny, které jsou tak náchylné na zranění.
Jak natrénovat stabilitu kolenních kloubů
Jednoduše řečeno je potřeba začít trénovat svaly v oblasti kolen, především přední stranu stehenních svalů, ve spolupráci se zadní stranou stehenních svalů. S vytrénovanými svaly budou kolena mnohem stabilnější a tím pádem i odolnější vůči přetěžování a zranění.
Ale jak se vyhnout špatnému trénování a zatěžování kolenních kloubů, které by opět vedlo k potížím a bolestem?
Tady je pár pravidel, které by měly být dodržovány
- Netrénovat stabilitu s příliž těžkou zátěží, omezte spíš na vlastní váhu těla
- Při cvičení musíte dbát na správné nastavení těla, při kterém se aktivují ty správné svaly a nejsou přetěžovány klouby
- Využívejte balanční pomůcky, které zlepšují svalovou stimulaci a koordinaci – vždy ale začínejte od těch nejjednodušších pozic a cviků
- Vždy by mělo dojít k zahřátí dolních končetin aerobní činností, při které se v kloubech vyplaví synoviální tekutina, která je chrání před nadměrným třením
- Mělo by se jednat o pravidelně se opakující zátěž, která je pro tělo nejprospěšnější
Pár slov závěrem
Nepodceňujte péči o vaše kolena, pokud jste vystaveni těžším zátěžím, sportujete nebo často sedíte v práci nebo doma a pak jdete například běhat nebo hrát tenis či squash. To jsou případy, kdy se vyplatí posilovat dolní končetiny správným způsobem.