Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Pohybový průvodce těhotenstvím – čemu se lze věnovat?

15.12. 2015Filip Kuňák1501x

Protahování

 

V průběhu těhotenství se každá budoucí maminka soustředí na miminko a na co nejhladší průběh těhotenství. Samozřejmě mnoho nastávajících maminek má rádo pohyb a rády by se hýbaly i v průběhu těhotenství.

V minulém článku nazvaný Pohybový průvodce těhotenstvím – čemu se raději vyhnout?, byly popsány různé aktivity, které jsou v průběhu těhotenství nevhodné.

Dnešní článek se naopak podívá na aktivity, které jsou v těhotenství vhodné, a pokud Váš doktor neřekne jinak, lze se jim věnovat. Opět si u každého trimestru uvedeme 2 vhodné aktivity.

První trimestr

  • Trénování pohyblivosti pánve a kyčlí:

    V pozdějším průběhu těhotenství dochází ke stále většímu omezení pohyblivosti pánve a kyčlí. Proto je vhodné v prvním trimestru, kdy je toto omezení zatím téměř nulové, trénovat jejich pohyblivost. Díky tomu nedojde později k tak velkému omezení pohyblivosti.

  • Chůze je zdravá:

    V drtivé většině těhotenství je chůze v prvním trimestru optimální pohybovou aktivitou. Při chůzi nevznikají žádné otřesy, zároveň není natolik náročná, aby došlo k nějaké nepředvídatelné reakci, ale zároveň při ní dochází ke svalové aktivitě především dolních končetin a tím se zlepšuje krevní a lymfatický oběh. Mít kvalitní krevní a lymfatický oběh je velmi výhodné, protože v těhotenství vznikají větší nároky na odplavování odpadních látek z vašeho těla a z těla plodu.

Druhý trimestr

  • Trénink příčného břišního svalu:

    Příčný břišní sval se podílí při porodu na vytlačení miminka porodními cestami ven z dělohy. Pokud tento sval není dostatečně aktivní, velmi často bývá porod náročnější.

  • Práce s dechem:

    Bránice se společně s příčným svalem břišním a stěnou dělohy podílí na vytlačení miminka porodními cestami ven. Bránice je zároveň hlavním dýchacím svalem a proto je tak důležité mít natrénováno správné dýchání.

Třetí trimestr

  • Rozhýbávání dolních a horních končetin:

    V tomto trimestru je vhodné rozhýbávat horní a dolní končetiny, aby docházelo ke zlepšení krevního a lymfatického oběhu. Vhodné je například kroužit končetinami nebo jiné koordinované pohyby. Tyto pohyby opět zlepšují krevní a lymfatický oběh.

  • Tření zádových struktur froté ručníkem:

    V období třetího trimestru dochází ještě k většímu napínání a napětí v podkoží v oblasti zad, než v předchozím trimestru. Toto napětí je opět vhodné snižovat třením hrubším ručníkem nebo jiným drsnějším materiálem.

Pár slov na závěr

Těhotenství je samozřejmě období, kdy jdou jakékoliv sportovní výkony stranou a největší prioritou se stává samotné těhotenství. Zároveň byste ale měla mít na paměti, že pokud to zdravotní stav dovolí, pohyb není v těhotenství zakázaný, spíše naopak velmi často se jedná o prospěšnou činnost.

Mějte jen na paměti, že každou pohybovou aktivitu by měl odsouhlasit váš doktor, který zná nejlépe váš zdravotní stav.

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře