Ciťte se skvěle ve svém těle
i (dlouho) po porodu
Dalo by se říci, že princip stabilizačních cvičení je základem mé terapeutické a trenérské praxe i praxe mnoha jiných odborníků. V tomto článku bych vám chtěl přiblížit, jaký význam mají stabilizační cvičení pro pohybový aparát a proč je tento druh cvičení tak účinný i pro ženy, které si prošly těhotenstvím a porodem.
Nejprve stručně vysvětlím, co jsou to stabilizační svaly, jaký úkol mají při pohybu a zátěži a co se děje, pokud neplní svou funkci.
Stabilizační svaly se nacházejí po celém těle a v ideálním případě by měly být aktivní při každém pohybu. Jejich hlavním úkolem je udržovat naše klouby a části těla v centrované (ideální) pozici, ve kterých je pohyb šetrný a ekonomický. To je pro klouby a jiné namáhané části těla velmi důležité, protože pouze v centrované (ideální) pozici jsou schopny snášet větší zátěž bez rizika přetížení a zranění.
Aktivace stabilizačních svalů při pohybu a zátěži je závislá na správném nastavení těla a správných pohybových návycích. Jiným slovy, pokud budete mít pohyb při zátěži špatně naučený a zafixovaný, vaše klouby a ostatní zatěžované části těla budou mnohem více zatěžované.
Je to jednoduché. Pokud při zátěži nedojde k aktivaci stabilizačních svalů, pohyb nebude šetrný a ekonomický a bude mnohem více zatěžovat klouby a jiné části těla. Přesně takto vznikají potíže a bolesti například zad, ramen, kolen a jiných přetěžovaných kloubů.
Tento druh terapie funguje tak, že pomocí speciálních cviků jsou stimulovány ty správné svaly při určitém pohybu a zátěži. Výsledkem je, že mozek začne opět zapojovat stabilizační svaly a pohyb se tak opět stane šetrný a pro pohybový aparát zdravý.
I těhotenství a porod určitým způsobem ovlivňují zdravotní stav pohybového aparátu. Největší změny samozřejmě nastávají v oblasti bříška, bederní páteře a pánve. Přesně v těchto místech se nachází největší a nejvýznamnější stabilizační systém páteře, který se nazývá hluboký svalový stabilizační systém páteře neboli CORE systém.
CORE systém svou aktivitou chrání především bederní páteř a kříž a propojuje horní a spodní polovinu těla. V praxi to znamená, že při jakémkoliv pohybu efektivně přenáší zátěž mezi spodní a horní polovinou těla tak, aby nedocházelo k přetěžování nejnamáhavější části těla – přechod mezi bederní páteří a křížem. Mezi části CORE systému patří bránice, hluboká vrstva břišních svalů, pánevní dno a hluboké zádové svaly. Navzájem se ovlivňují, a pokud je jedna z těchto částí oslabena nebo se u ní objevuje dysfunkce, funkce celého CORE systému je oslabena.
Vlivem těhotenství a porodu dochází k výraznému oslabení funkce pánevního dna a hluboké vrstvy břišních svalů. Právě z tohoto důvodu se u mnoha žen objevují bolesti zad. Nedochází k potřebné stabilizaci bederní páteře a kříže a dochází k přetěžování a vzniku bolestí. Pokud nedojde k posílení stabilizační funkce, tyto potíže se mohou objevovat v podstatě v průběhu celého života. Záleží jen na tom, jak velké zátěži a jak moc špatným pohybům bude žena vystavena.
Nejlepší způsob, jak posílit a obnovit funkci pánevního dna a hluboké vrstvy břišních svalů, je začít cvičit stabilizační cvičení zaměřené na CORE systém (hluboký svalový stabilizační systém páteře).
Velikou výhodou je, že stabilizační cviky se dají zařadit do jakéhokoliv druhu tréninku, ať už chcete hubnout, zlepšit si kondici, zda cvičíte doma nebo v posilovně. Je to tedy skvělý způsob, jak si zpestřit cvičení a zároveň udělat něco prospěšného pro svůj pohybový aparát.