Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Význam stabilizačních cvičení (nejen) v období po porodu

10.10. 2016Filip Kuňák2960x

Stabilizační cvičení

 

Dalo by se říci, že princip stabilizačních cvičení je základem mé terapeutické a trenérské praxe i praxe mnoha jiných odborníků. V tomto článku bych vám chtěl přiblížit, jaký význam mají stabilizační cvičení pro pohybový aparát a proč je tento druh cvičení tak účinný i pro ženy, které si prošly těhotenstvím a porodem.

Nejprve stručně vysvětlím, co jsou to stabilizační svaly, jaký úkol mají při pohybu a zátěži a co se děje, pokud neplní svou funkci.

Co jsou to stabilizační svaly a jaký mají úkol?

Stabilizační svaly se nacházejí po celém těle a v ideálním případě by měly být aktivní při každém pohybu. Jejich hlavním úkolem je udržovat naše klouby a části těla v centrované (ideální) pozici, ve kterých je pohyb šetrnýekonomický. To je pro klouby a jiné namáhané části těla velmi důležité, protože pouze v centrované (ideální) pozici jsou schopny snášet větší zátěž bez rizika přetížení a zranění.

Aktivace stabilizačních svalů při pohybu a zátěži je závislá na správném nastavení těla a správných pohybových návycích. Jiným slovy, pokud budete mít pohyb při zátěži špatně naučený a zafixovaný, vaše klouby a ostatní zatěžované části těla budou mnohem více zatěžované.

Co se děje, pokud stabilizační svaly neplní svou funkci?

Je to jednoduché. Pokud při zátěži nedojde k aktivaci stabilizačních svalů, pohyb nebude šetrnýekonomický a bude mnohem více zatěžovat klouby a jiné části těla. Přesně takto vznikají potíže a bolesti například zad, ramen, kolen a jiných přetěžovaných kloubů.

Terapie pomocí stabilizačních cvičení

Tento druh terapie funguje tak, že pomocí speciálních cviků jsou stimulovány ty správné svaly při určitém pohybu a zátěži. Výsledkem je, že mozek začne opět zapojovat stabilizační svaly a pohyb se tak opět stane šetrný a pro pohybový aparát zdravý.

Stabilizační cvičení v souvislosti s těhotenstvím a porodem

I těhotenství a porod určitým způsobem ovlivňují zdravotní stav pohybového aparátu. Největší změny samozřejmě nastávají v oblasti bříška, bederní páteře a pánve. Přesně v těchto místech se nachází největší a nejvýznamnější stabilizační systém páteře, který se nazývá hluboký svalový stabilizační systém páteře neboli CORE systém.

CORE systém svou aktivitou chrání především bederní páteř a kříž a propojuje horní a spodní polovinu těla. V praxi to znamená, že při jakémkoliv pohybu efektivně přenáší zátěž mezi spodní a horní polovinou těla tak, aby nedocházelo k přetěžování nejnamáhavější části těla – přechod mezi bederní páteří a křížem. Mezi části CORE systému patří bránice, hluboká vrstva břišních svalů, pánevní dno a hluboké zádové svaly. Navzájem se ovlivňují, a pokud je jedna z těchto částí oslabena nebo se u ní objevuje dysfunkce, funkce celého CORE systému je oslabena.

Vlivem těhotenství a porodu dochází k výraznému oslabení funkce pánevního dna a hluboké vrstvy břišních svalů. Právě z tohoto důvodu se u mnoha žen objevují bolesti zad. Nedochází k potřebné stabilizaci bederní páteře a kříže a dochází k přetěžování a vzniku bolestí. Pokud nedojde k posílení stabilizační funkce, tyto potíže se mohou objevovat v podstatě v průběhu celého života. Záleží jen na tom, jak velké zátěži a jak moc špatným pohybům bude žena vystavena.

Závěrem

Nejlepší způsob, jak posílit a obnovit funkci pánevního dna a hluboké vrstvy břišních svalů, je začít cvičit stabilizační cvičení zaměřené na CORE systém (hluboký svalový stabilizační systém páteře).

Velikou výhodou je, že stabilizační cviky se dají zařadit do jakéhokoliv druhu tréninku, ať už chcete hubnout, zlepšit si kondici, zda cvičíte doma nebo v posilovně. Je to tedy skvělý způsob, jak si zpestřit cvičení a zároveň udělat něco prospěšného pro svůj pohybový aparát.

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře