Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

5 tipů pro zdravý pohybový vývoj vašeho dítěte

27.11. 2018Filip Kuňák2661x

Poslední dobou je téma POSTURO – MOTORICKÝ VÝVOJ dítěte často probíráno a často se o tomto tématu diskutuje. I v našem fyzio studiu o tom často mluvíme s našimi klientkami. Největším oříškem vždy je, zda svým dětem při pohybovém vývoji nějak pomáhat nebo ne. A jestli ano, tak jak by měla taková pomoc vypadat?

Měli bychom se snažit o to, aby se děti co nejrychleji postavily na nohy a začaly chodit? Nebo je spíš motivovat a podporovat, ale ať to všechno zvládnou samy? A existuje něco, co bychom opravdu dělat neměli?

Zajímá vás to? 😊

Pokud ano, určitě čtěte dál! Mám pro vás totiž 5 tipů pro zdravý pohybový vývoj vašeho dítěte.

TIP 1: Když dítě řve, trénuje tím bránici a břišní svaly

Určitě to znáte. Mnohdy nesnesitelný řev a pláč, který vám trhá srdce a občas i uši. Napadlo vás někdy, že tento pláč má velký význam při pohybovém vývoji vašeho dítěte?

Do té doby, než se dítě naučí mluvit, je pláč (řvaní) jeho jedinou možností, jak o sobě dát vědět. Běžnou reakcí rodiče je okamžitě utěšit dítě, a mnohdy je i snaha o předcházení pláče. Z hlediska pohybového vývoje dítěte má pláč své důležité odůvodnění. Během pláče dochází k vývoji a tréninku hned několika částí těla:

Trénink bránice:

Při pláči a řevu jsou zvýšené nároky na dýchání a díky tomu je více stimulován hlavní dýchací sval bránice.

Pomocné dýchací svaly:

Se zvýšeným nárokem na dýchání také dochází k tréninku a stimulaci ostatních pomocných dýchacích svalů. Mezi tyto svaly patří například mezižeberní svaly a svaly krku.

Kapacita a funkce plic:

Při zvýšeném nároku na dýchání se také zvětšuje kapacita plic a zlepšuje se jejich funkce.

Trénink břišních svalů:

Při pláči a řevu dochází k aktivaci břišních svalů a pánevního dna. Je to zcela automatická ochranná reakce bederní páteře.

Tímto však nechci nikomu radit, ať nechá za každou cenu řvát své dítě. Jen se prosím zamyslete, zda není pro vývoj vašeho dítěte lepší, když ho občas necháte vyřvat, samozřejmě pokud řve tak říkajíc pro nic.

TIP 2: Dítě by mělo ležet na rovné ploše

Při posturálním vývoji dítěte je velmi důležité, aby byly dodržovány jednotlivé vývojové polohy. To platí zejména v období, kdy je dítě schopné jen ležet na zádech. Tato poloha je totiž pro dítě velmi významná, protože zde dochází k postupnému napřimování pánve a páteře a ke vzniku esovitého zakřivení páteře.

Dále se zde vyvíjí přední svalový řetězec, do kterého spadá mimo jiné přímý sval břišní a některé svaly krku. Správné vyvinutí tohoto svalového řetězce je klíčové v období, kdy se dítě staví na dolní končetiny (vertikalizace).

Pokud se správně vyvine, dítě bude mít zdravé a přirozené zakřivení páteře, a tím i správné držení těla. Je tedy nezbytné, aby dítě po celou dobu leželo opravdu na rovné ploše.

NEZÁLEŽÍ NA TOM, zda zrovna leží v postýlce, na zemi nebo v kočárku, vždy se musí jednat o rovnou plochu.

JEDNA JEDINÁ VYJÍMKA EXISTUJE

Samozřejmě pokud někam cestujete autem, tak je třeba dát dítě do autosedačky, kde není možné, aby dítě udrželo rovnou páteř. Ale bezpečí dítěte je samozřejmě důležitější 😊

TIP 3: Při vertikalizaci dítěte by se dítě nemělo za nic přitahovat

Jakmile přijde období, kdy se dítě začne stavět na dolní končetiny (vertikalizovat), dávejte si pozor, aby si při vstávání nepomáhalo tím, že se za něco přitáhne, například za konstrukci postýlky, za okraj skříňky nebo za jiný nábytek.

Při procesu vertikalizace totiž dochází k vývoji několika částí těla.

Trénink CORE systému:

Při vertikalizaci dochází k potřebnému vývoji svalů CORE systému. Pokud by se dítě při vstávání přitahovalo, částečně by tento systém vyřadilo z činnosti a vývoj by nemusel být dostačující.

Kvalitní opora dolních končetin:

Dítě si při vertikalizaci také trénuje kvalitní oporu dolních končetin, kdy se učí, jak se správně zapřít chodidly do země, a jak správně rozložit váhu. Pokud se bude přitahovat, nikdy nedojde ke správnému zapření chodidel a rozložení váhy.

Rovnováha a koordinace pohybu:

Při správné vertikalizaci dochází k aktivaci svalů, které jsou zodpovědné za rovnováhu a k tréninku koordinace jednotlivých svalů mezi sebou. Při špatné vertikalizaci, kdy se dítě bude při vstávání přitahovat, budou všechny tyto svaly jinak stimulovány a nedojde tak ke správnému vývoji této spolupráce.

ANO, JE TO SLOŽITÉ uhlídat vaše dítě, aby se při stavění na nožičky nepřitahovalo. Když se vám to ale podaří alespoň na 50%, tak je to pořád skvělé. 😊

TIP 4: Nepomáhejte svým dětem ve vývoji

Jak už víte, každé dítě prochází takzvaným posturálním vývojem, během kterého se postupně z lehu na zádech dostane až k chůzi po dolních končetinách. Je zapotřebí, aby každou fázi tohoto vývoje zvládlo dítě samo bez pomoci. Nemělo by tedy dojít k výraznému a opakovanému dopomáhání ze strany rodičů.

JE NUTNÉ, aby se dítě naučilo vyvinout dostatek aktivity k dosažení jeho cíle. Je to důležité pro stimulaci nervového systému a získání sebejistoty dítěte.

Je dokázáno, že děti, které si prošly kvalitním pohybovým vývojem mají lepší a odolnější psychiku. Mají větší sebejistotu a jsou více soběstačné.

Zkuste tedy jen své dítě povzbuzovat, motivovat a oceňovat, ale aktivně mu nepomáhejte. V budoucnu se vám to totiž může vyplatit. 😊

TIP 5: Čím déle dítě leze, tím má lepší stabilizaci ramen a trupu

Ve své praxi se setkávám s maminkami, které se mi svěřují, že jejich malý Honzíček ještě stále leze po zemi a nechce si stoupnout, zatímco jeho kamarádka Anička ze sousedství ve stejném věku už dva týdny stojí. Myslí si, že když Honzík ještě leze po zemi, tak se správně nevyvíjí.

Řeknu vám jedno tajemství, které říkám všem maminkám, které mají takovéto obavy. Čím déle se (ve fyziologickém rámci) bude dítě pohybovat po všech čtyřech končetinách, tím stabilnější a odolnější bude mít v pozdějším věku krční páteř, ramena a lopatky.

Jakmile se dítě rychle dostane z polohy na všech čtyřech do polohy ve stoje, nedojde k tak kvalitnímu vývoji krční páteře, ramen a lopatek. Nebojte se tedy, že když vaše dítě o něco déle leží nebo sedí a rovnou nezačne chodit. Určitě o nic nepřichází. 😊

Naše cvičení s dospělími vychází z pohybového vývoje dítěte

Při našich individuálních hodinách nebo v našich online cvičebních programech respektujeme principy pohybového vývoje dítěte. Právě proto jsou naše cviky tak účinné a pomáhají.

Dochází ke stimulaci svalů středu těla (CORE) a tím k celkové harmonizaci oblasti bedr, bříška a pánve. To je skvělé řešení při bolestech zad, rozestupu bříška (diastáza), vypoklého bříška nebo nefunkčního pánevního dna.

Vyzkoušejte jeden z našich online programů – PRVNÍ KROKY K HEZKÉMU BŘÍŠKU A ZDRAVÝM ZÁDŮM

Pár slov na závěr…

Jestli jste dočetla až sem, tak vám moc děkuji! Pokud si z tohoto článku odnesete alespoň jednu jedinou pozitivní věc a pomůže vám i vašemu dítěti, tak byl úkol článku splněn. Pokud začnete díky článku více přemýšlet o pohybovém vývoji vašeho dítěte, tak je to skvělé a mám velkou radost.

Kdybyste měla nějaké dotazy a nebylo vám něco jasné, můžete se ptát v komentářích pod článkem nebo nám psát na info@zdravamaminka.cz.

Mějte pěkný den!

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře