Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Pohybový průvodce těhotenstvím – čemu se raději vyhnout?

24.12. 2015Filip Kuňák3310x

Sedící žena

 

V průběhu těhotenství se každá budoucí maminka soustředí na miminko a na co nejhladší průběh těhotenství. Samozřejmě mnoho nastávajících maminek jsou sportovkyně, které by se rády hýbaly i v průběhu těhotenství a snaží se tak zjistit, co je pro ně vhodné a co ne.

Dnešní článek je zaměřen na nevhodné pohybové aktivity a činnosti, kterým by se měla vyhnout každá nastávající maminka, pokud chce mít co nejhladší průběh těhotenství. U každého ze tří trimestrů budou uvedeny dvě aktivity, které nejsou pro dané období vhodné.

První trimestr

  1. Nezačínat žádnou novou pohybovou aktivitu: Nezačínejte, prosím, žádnou novou pohybovou aktivitu, na kterou vaše tělo není zvyklé. V období prvního trimestru tělo prochází jak hormonálními, tak tělesnými změnami. Nová pohybová aktivita, na kterou tělo není zvyklé, může vyvolat nepředvídatelnou reakci, která by mohla ovlivnit průběh těhotenství.
  2. Žádné pohybové aktivity a činnosti, kde dochází k otřesům: Otřesy a dopady opět příliš zatěžují pánevní dno a může dojít k samovolnému potratu. V tomto trimestru se tedy raději vyhněte například různým skokům, delšímu běhu, trampolínám a jiným otřesům.

Druhý trimestr

  1. Neprotahovat se: Hodnota hormonů, které zvětšují kloubní rozsah jsou na nejvyšší úrovni. V praxi to znamená, že je zvýšená pohyblivost všech kloubů v těle. Pokud by v tomto období docházelo k protahování, může dojít k nevratné hypermobilitě protahovaných kloubů. To má za důsledek zhoršenou stabilizaci a ochranu daných kloubů a velmi často se objevují i bolestivé potíže. Těchto bolestí se jen velmi těžko zbavuje.
  2. Neprovádět pohybové aktivity v příliš velkém teple a vlhku: Ve druhém trimestru je již plod relativně velký a proto i termoregulace je obtížnější. Dejte si tedy při pohybu pozor na teplé a vlhké prostředí, protože by mohlo daleko snáze dojít při větší tepové frekvenci k přehřátí plodu.

Třetí trimestr

  1. Necvičit žádné cviky na pánevní dno: Ve třetím trimestru by mělo naopak docházet k relaxaci pánevního dna. Při porodu je totiž nutné, aby pánevní dno bylo co nejvíce relaxované a porodní cesty průchodné. Pokud by v tomto období docházelo ke cvičení pánevního dna, je velké riziko, že při porodu nedojde k jeho úplné relaxaci. Vyvarujte se tedy, prosím, jakéhokoli cvičení pánevního dna, kdy dochází k jeho kontrakci.
  2. Žádná masáž chodidel: Ve třetím trimestru v předporodním období nesmí docházet k masáži reflexních bodů na chodidlech. Tato masáž by totiž mohla zapříčinit vyvolání předčasného porodu.

Pár slov závěrem

Po přečtení tohoto článku si někam zapište těchto celkem 6 aktivit a snažte se jim v jednotlivých obdobích těhotenství vyhnout. Pokud si nejste jitá s jakoukoliv jinou aktivitou, vždy se raději poraďte s vaším lékařem, který zná váš zdravotní stav nejlépe.

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře