Klasický leh – sed je velmi populární, a pokud se mluví o cvičení břišních svalů, tak si mnoho lidí vzpomene právě na tento cvik. Z hlediska zdravotního cvičení a fyzioterapie se však jedná o škodlivý cvik, který může způsobovat potíže s pohybovým aparátem, jako jsou například bolesti zad, omezení funkce hlubokého stabilizačního systému páteře nebo svalové dysbalance v oblasti bederní páteře a pánve.
Proč je tento cvik špatný:
- Při provádění tohoto cviku dochází k podsazení pánve, a tím k nahrbení celé páteře. V tomto případě vzniká nadměrná zátěž na bederní obratle a kříž. Jakmile se celý trup zvedne ze země, celá jeho váha působí na oblast kříže a posledního bederního obratle. S takto nahrbenou páteří dochází k tlaku do meziobratlových destiček a jejich vytlačování směrem do páteřního kanálu, kde probíhá mícha.
- Dochází zde k posilování pouze přímého břišního svalu, protože u tohoto cviku není možné, aby došlo k aktivaci hluboké vrstvy břišních svalů. Z tohoto důvodu vznikají svalové dysbalance, kdy hluboká vrstva břišních svalů není aktivní, zatímco povrchová vrstva je nadměrně aktivní. Tělo tuto situaci vykompenzuje tak, že zvýší aktivitu zádových svalů, aby nahradily funkci hluboké vrstvy břišních svalů. Tato dysbalance vyvolává bolesti a tuhnutí zádových svalů.
- U tohoto cviku není dodrženo správné nastavení těla a nedochází k posilování hlubokého stabilizačního systému páteře neboli CORE systému. Každý cvik na břišní svaly by měl splňovat právě tyto dvě podmínky, abychom ho mohli považovat za zdravý a prospěšný.
Časté a opakované cvičení tohoto cviku není zdravé, a proto bych vám doporučil ho vyřadit z vašeho cvičení a začít cvičit takové cviky, které jsou založeny na metodách zdravotního cvičení a fyzioterapie.
Pokud se chcete dozvědět ještě více informací, nejen o cvičení břišních svalů, ale i o cvičení pánevního dna, či úpravě každodenních činností tak, aby byly zdravé a prospěšné pro vaše tělo, získejte 4 lekce ke zdravému tělu a pohybu ZDARMA kliknutím na odkaz „Získat lekce ZDARMA“