Ciťte se skvěle ve svém těle

i (dlouho) po porodu

Článek: Péče o pohybový aparát nejen po porodu

7.2. 2016Filip Kuňák3258x

 

Péče o pohybový aparát nejen po porodu

 

Je jasné, že jakmile se narodí miminko, veškeré aktivity se točí okolo něj. Nakrmit, přebalit, utišit, uspat a opět znovu dokola. Každé začátky jsou těžké, ale jakmile si zvyknete na tento kolotoč, měla byste se také zaměřit sama na sebe. Tento článek vás bude nabádat, jakým způsobem byste se měla začít starat o váš pohybový aparát, nejen pokud jste právě teď po porodu. Následující řádky jsou důležité pro každou ženu, která si v průběhu života prošla těhotenstvím a porodem.

Těhotenství a porod mají velký vliv především na oblast bříška, bederní páteře a pánve. V těchto oblastech dochází ke změnám a oslabením, na které je nutné se zaměřit a začít je řešit. Pojďme si některé z těchto změn stručně popsat a vysvětlit si, jak byste se na ně měla zaměřit.

Diastáza neboli rozestup břišní stěny

Během těhotenství se břišní stěna postupně povoluje a natahuje, aby měl plod dostatek místa pro jeho vývoj. Tím vzniká fyziologická (přirozená) diastáza, která je nedílnou součástí každého těhotenství.

Po porodu rozestup břišní stěny dočasně přetrvává a každá žena by se měla svou aktivitou této diastázy zbavit. Nejdůležitější je, aby docházelo k aktivaci hluboké vrstvy břišních svalů, protože díky tomu se břišní stěna stáhne a zpevní a diastáza se zacelí.

Oslabené pánevní dno

Pánevní dno je další svalovou skupinou, která je ovlivněna těhotenstvím a porodem. Pánevní dno je po porodu povolené a oslabené a do jisté míry i méně funkční. Z těchto důvodů se často objevuje i poporodní inkontinence. Oslabení pánevního dna se projevuje i bolestmi zad, protože se také podílí na stabilizaci bederní páteře a kříže.

Nejlepší způsob, jak zpevnit a posílit funkci svalů pánevního dna, je začít vědomě aktivovat a trénovat všechny 3 vrstvy pomocí speciálních cviků. To zajistí kompletní rekonvalescenci a hlavně efektivní prevenci proti potížím s ochablým pánevním dnem. Cvičit pánevní dno by měla každá žena bez rozdílu věku.

Oslabená funkce hlubokého stabilizačního systému páteře

Hluboký stabilizační systém páteře se nachází v oblasti bederní páteře a pánve a těhotenství a porod mají velký vliv na jeho funkčnost. Hluboká vrstva břišních svalů a pánevní dno jsou jeho součástí, a proto je i celý tento stabilizační systém po porodu oslaben.

Za normálních okolností chrání bederní páteř a kříž před nadměrnou zátěží a díky němu máme zdravá záda. V období po porodu, kdy je jeho funkce oslabena, vzniká větší zátěž na záda, a tím vzrůstá riziko vzniku bolestí.

Je tedy nezbytné, aby co nejdříve došlo k posílení funkce hlubokého stabilizačního systému páteře opět pomocí cvičení a úpravy pohybových návyků tak, aby docházelo k jeho aktivaci i při běžných činnostech.

Rozvolněné kloubní pouzdra a povolené vazy

V průběhu těhotenství dochází k vyplavování hormonů, které mají za úkol rozvolnit kloubní pouzdra a povolit vazy, aby se zvýšila celková elastičnost těla, která je potřeba při těhotenství a porodu.

V období po porodu se hladiny hormonů vrací do původního stavu a kloubní pouzdra a vazy mají opětovnou tendenci ke stažení a zpevnění. Tomuto procesu zpevnění napomáhají stabilizační cvičení, které mají za úkol zpevnit svalové a vazivové struktury. Mezi části těla, které by se měly speciálně stabilizovat patří ramena, kyčle, kolena a bederní páteř.

Rozhodně se nedoporučuje protahovat nebo cvičit ve velkém kloubním rozsahu, protože by mohlo dojít k nevratnému poškození kloubních pouzder a vzniku hypermobility, kterou doprovází bolesti a větší riziko úrazu.

Pár slov na závěr

Na závěr si pojďme ještě odpovědět na jednu otázku. Myslím, že vás bude zajímat, kdy byste se měla začít starat o svůj pohybový aparát?

Odpověď je jednoduchá. Nezáleží na tom, zda jste po porodu týden, měsíc, rok nebo dokonce 10 let. Každá žena by se měla v průběhu života zaměřit na svůj pohybový aparát, pokud se chce vyhnout potížím s ochablým pánevním dnem, potížím s bolestmi zad a dalším.

Tento článek byl jen stručný výčet toho, co byste měla vědět o péči o svůj pohybový aparát. Pokud chcete vědět více informací, můžete získat přístup k programu – 4 lekce ke zdravému tělu a pohybu ZDARMA. Klikněte na odkaz pod tímto odstavcem.

>>Získat 4 lekce zdarma<<

Filip Kuňák
Jsem pohybovým specialistou a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.
Komentáře